YouTube už umí česky!

Nejoblíbenější videoserver YouTube ode dneška mluví česky a nově ho najdete i na české adrese www.youtube.cz. Nejde jen o překlad stránek do češtiny, přibyli i lokální partneři, známé české celebrity a česká videa. Díky českému rozhraní bude teď jednodušší videa na YouTube nejenom vyhledávat, hodnotit a povídat si o nich s ostatními uživateli, ale taky snadněji nahrávat videa z vlastní tvorby. YouTube se tedy dneškem stává českou bránou do světa globální zábavy, hudby a videí.
reklama

Už teď patří YouTube k nejoblíbenějším portálům na českém internetu. Podle studie Mediaresearch (jaro 2008) ho alespoň jednou za měsíc navštíví 62,4 %  českých internetových uživatelů a každý 10. český uživatel internetu chodí na YouTube denně. Návštěvníci serveru YouTube shlédnou denně stovky milionů klipů a stovky tisíc nových naopak nahrají.

"Spuštění další lokální verze YouTube je přirozeným krokem ve vývoji těchto stránek," říká spoluzakladatel a generální ředitel YouTube Chad Hurley. „Video je mezinárodní formát, který umožňuje lidem po celém světě komunikovat a vyměňovat si názory. Díky lokalizaci bude naše globální služba ještě relevantnější pro místní komunity v různých částech světa."

"Plníme náš slib a přinášíme uživatelům české YouTube, které umožní, abychom světu naplno ukázali lokální talenty a pověstný český humor," říká Kateřina Holcmanová, marketingová manažerka. "Chtěli bychom společně s uživateli vytvořit silnou českou komunitu YouTube, a tak doufáme, že do toho jdete všichni s námi," dodává.

Český YouTube znamená...

K lokalizaci patří nejen česká doména www.youtube.cz a překlad rozhraní webu. Bylo nutné přeložit stovky stránek, které k YouTube patří a vytvořit naši vlastní domovskou stránku, která obsahuje i propagovaná videa, podobná videa a propagace českých kanálů. Nesmíme zapomenout na českou uživatelskou podporu a také zprovoznění komunitních funkcí, jako je třeba hodnocení videí, sdílení videí, označování obsahů. Uživatelé se teď na stránce rychleji zorientují (registrace, hledání, hodnocení, nahrávání) budou mít mnohem snadnější a pohodlnější přístup k lokálním i globálním videím. Česká verze je přitom 22. lokalizovaným YouTube na světě.

Co chce český uživatel? Bavit se...

YouTube už teď navštěvuje 62,4 % českých uživatelů internetu (starších než 15 let, Mediaresearch jaro 2008), každý den dokonce 10 % uživatelů. Češi na YouTube tráví obvykle maximálně půl hodiny, každý dvacátý se ale na YouTube zapomene na více než hodinu. Český uživatel navštěvuje YouTube místo televize, obvykle se probírá videy v týdnu po večerech, v noci z pátku na sobotu a v sobotu a v neděli odpoledne. A co českého fanouška YouTube zajímá? Dívá se na vtipné scénky, amatérská videa, videa kamarádů, videa spojená s cestováním a taky... animované pohádky!

Obsah na YouTube

YouTube je otevřená platforma, kde může každý publikovat svoji tvorbu, talent nebo názor. Obsah na YouTube je přístupný všem zdarma, uživatelé tam najdou videa z Česka i z celého světa, tvorbu amatérů i profesionálů, kteří mají na YouTube prémiový kanál. V Čechách je to například hudební TV Óčko, nezisková organizace Člověk v tísni, portál pro začínající kapely Bandzone.cz nebo mezinárodní kulturní událost - Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Z českých celebrit na YouTube najdete nové hudební talenty - Tomáš Kluse a Marka Ztraceného nebo třeba  Ewu Farnu, 4TET a další. Veškerá videa podléhají autorským právům, ať už patří uživateli nebo společnosti vyrábějící obsah.

O YouTube

YouTube je nejpopulárnější video portál na světě, který umožňuje milionům lidí z celého světa prohlížet a publikovat originálně vytvořená videa. YouTube je fórum, na němž se setkávají lidé celého světa. YouTube slouží jako distribuční platforma pro tvůrce originálního obsahu i velké i malé inzerenty.  YouTube sídlí v kalifornském San Bruno, a je dceřinou společností firmy Google.

Dotazy tisku:

Markéta Kaclová

Mmd Public Relations

tel. 224 251 555, 774 103 457

marketa.kaclova@mmdcee.com

Další informace:

I. Historie YouTube

YouTube založili v roce 2005 tři zaměstnanci PayPalu: Chad HurleySteve ChenJawed Karim. Chad Hurley vystudoval design na Indiana University of Pennsylvania. Steve Chen a Jawed Karim vystudovali informatiku na University of Illinois v Urbana-Champaign. Doména YouTube.com byla spuštěna 15. února 2005, stránky byly ale oficiálně spuštěny až v listopadu. V říjnu roku 2006 YouTube převzala společnost Google.

Lokální YouTube je kromě Česka aktuálně k dispozici ve 21 zemích: Austrálii, Brazílii, Kanadě, Francii, Německu, Hong Kongu, Izraeli, Indii, Irsku, Itálii, Japonsku, Jižní Koreji, Mexiku, Nizozemí, Novém Zélandu, Polsku, Rusku, Španělsku, Tajwanu a Velké Británii.

II. Komu je YouTube určeno?

 • Běžným uživatelům, kteří mohou videa sledovat, hodnotit, sdílet, bavit se, ale taky vlastní videa nahrávat.
 • Začínajícím umělcům, kteří se snaží prosadit - pro ně je YouTube skvělá platforma, kde si mohou "otestovat" svůj talent a získat pozornost fanoušků i odborníků.
 • Neziskovým organizacím, které mohou YouTube využít jako jeden z mála dostupných komunikačních kanálů, vzdělávat, odstartovat iniciativu nebo vytvořit vlastní komunitu.
 • Partnerům, kteří obsah přímo tvoří -ti si na YouTube mohou vytvořit vlastní prémiový partnerský kanál, a zveřejňovat tak svůj obsah - tvorbu (TV, média, umělci) ve svém vlastním stylu, barvách, vizuálech atd..
 • Komerčním subjektům, které mohou využítportálYouTube jako reklamní médium (zobrazení relevantní reklamy k hledanému videu).

III. Každý může zkusit být režisérem

Jazyk už na YouTube.cz bariérou není, a tak je nyní mnohem jednodušší nahrávat svá videa. Navíc řada přístrojů podporuje přímé připojení kamery k počítači a nahrát video na YouTube. Takže pojďme na to krok po kroku:

1.    "Zaregistrovat" - Zaregistrujte se (velmi snadno), díky tomu můžete videa nahrávat, upravit si domovskou stránku YouTube a také komentovat videa ostatních uživatelů

2.    Tlačítko "Nahrát" - Zachyťte svůj život, rodinu, koncert nebo jakoukoli zajímavou událost a nahrajte video na YouTube, stačí stisknout tlačítko "Nahrát" (pokračovat můžete, když jste zaregistrovaní nebo máte emailový účet na gmail.com)

3.    Jednoduše vyplňte formulář "Nahrání videa": "Název", "Popis", "Kategorie", "Značky" (dle kterých vaše video rychle všichni najdou), "Možnosti sdílení"... Stručně  napište, o čem video je, podle jakých slov by měli ostatní vaše video najít a rozhodněte se, kdo všechno bude moci video zhlédnout. (Videa se dají nahrávat i přímo z mobilu a některé kamery nahrávání videí značně usnadňují.)

4.    Rozhodněte se, jestli budete video nahrávat ze zdroje/média, kde máte video uložené (kamera, foťák, mobilní telefon, počítač, flash disk, CD atd.) = tlačítko "Nahrát video" nebo chcete udělat přímý záznam prostřednictví kamery vašeho počítače = tlačítko "Okamžitý záznam".

5.    Pak stačí rozeslat odkaz na video svým známým a sledovat, kolik lidí už váš vtípek vidělo a jak ho hodnotí.

Žebříček nejaktivnějších českých přispěvatelů YouTube:

1. Horolezec http://www.youtube.cz/jerryjrcze

2. Animátor http://www.youtube.cz/doktorkop

3. Fotbalista http://www.youtube.cz/lucaso1011

4. Hiphoper http://www.youtube.cz/marpo1

5. Pianista http://www.youtube.cz/michalworek

V. Prémiové kanály: YouTube ve vašem stylu

Český YouTube nabízí novou formu komunikace pro komerční (TV, média) i nekomerční subjekty (neziskové organizace a sdružení), umělce i jejich manažery. Mohou si založit vlastní partnerský prémiový kanál ve vlastním stylu a tvořit tak obsah na YouTube, ke kterému má přístup komunita stamiliónů lidí na celém světě. Všichni, kteří si prémiový kanál vytvoří navíc mohou využít zpětné vazby od návštěvníků, komunikovat s nimi, získávat tipy, vytvořit komunitu nebo fanklub. Zároveň mají k dispozici data, které jejich video uživatele bavilo nejvíce, jak dlouho ho sledovali atd. Prémiový kanál umožňuje využít vlastní grafiku, logo, obrázek nebo styl.

VI. Partnerské prémiové kanály pro tvorbu obsahu v ČR:

a) Média

 • Z1TV www.youtube.cz/z1tv
 • Blesk www.youtube.cz/denikblesk
 • Aktualne.cz www.youtube.cz/aktualne
 • Ph mediawww.youtube.cz/ivysocina a www.youtube.cz/jhradecko
 • TV Óčko www.youtube.cz/tvocko
 • iDnes.cz www.youtube.cz/idnestv

b) Neziskové organizace

 • Bandzone.cz www.youtube.cz/bandzone
 • Člověk v tísni www.youtube.cz/clovekvtisni

c) Kulturní festivaly

 • MFKVV www.youtube.cz/kviff
 • Bohemia Jazz Fest www.youtube.cz/BohemiaJazzFest
 • MOFFOM www.youtube.cz/moffom

d) Vycházející pěvecké hvězdy

 • Tomáš Klus (u hudebního vydavatelství Sony BMG) www.youtube.cz/tomasklusmusic
 • Marek Ztracený (u hudebního vydavatelství Sony BMG) www.youtube.cz/marekztraceny

Jiří Balvín, ředitel TV Óčko

Partnerskou spolupráci dvou různých médií s podobnými cílovými skupinami: hudební televize Óčko a internetového video serveru YouTube.cz, hodnotí Jiří Balvín, ředitel TV Óčko: "You Tube.cz mluví česky a na našem vlastním kanálu www.youtube.cz/tvocko mluví česky i naši moderátoři. Můžeme tak být u spuštění české verze You Tube a na internetu zveřejňovat naše novinky nejenom z hudební sféry!"

Marek Ztracený, zpěvák
Za tuto možnost je rád i Marek Ztracený, nová hvězda české pop music (zastupovaný SonyBMG): "Mé kariéře YouTube určitě pomohlo a spoléhám na to, že ještě určitě pomůže. Kdokoliv může kdykoliv poslouchat vaši písničku, vidět váš klip, komentovat, hodnotit, posílat vzkazy, co se mu líbí a co ne. Já osobně samozřejmě na YouTube nejčastěji hledám hudbu: klipy, záznamy z koncertů mých oblíbených kapel nebo potají koukám na konkurenci :-). Kromě hudby se rád podívám i na videa fotbalistů nebo záběry z Formule 1."

 

Tomáš Klus, zpěvák
Tomáš Klus, další česká vycházející hvězda, si pochvaluje amatérské záznamy svých koncertů. "Díky fanouškům, kteří mé koncerty nahrávají na kamery, či mobily, se jejich atmosféra přenáší i do domácností náhodných serfařů. Doporučil bych YouTube jako dokonalý zdroj inspirace."

Ondřej Drábek, Bandzone.cz

YouTube nabízí obrovskou komunitu návštěvníků a už několikrát pomohla vyrůst nové hvězdě. YouTube je šancí pro začínající kapely a zpěváky prorazit. "Na spolupráci s YouTube nás přitahuje zejména fakt, že Bandzone.cz může díky ní získat mezinárodní přesah. V konečném důsledku by to mohlo pomoci i kapelám, které se u nás registrují a jejich primární snahou je většinou oslovit co nejvíc fanoušků a zajistit si koncertní příležitosti."

Jiří Bartoška, prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Přichází tu nově i možnost oslovit mnohem širší publikum na celém světě, potvrzuje Jiří Bartoška z MFFKV. "Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary hledá různé formy, jak komunikovat se svými příznivci a filmovými fanoušky, a to nejen těmi, kteří jsou jeho bezprostředními účastníky, ale i těmi, kteří se o festival zajímají, ale nemohou z nějakých důvodů přijet. Proto jsme uvítali možnost jako jedni z prvních v České republice spolupracovat s kanálem YouTube. Internetová komunikace se stává novým fenoménem. Velkou část festivalového publika tvoří mladí lidé a my s nimi chceme mluvit způsobem, kterému rozumí a který je jim blízký a v tom nám festivalový prémiový kanál YouTube nabídl jedinečnou možnost. A my jsme zase mohli dát prostor mladým tvůrcům, kteří vidí festivalové dění vlastním pohledem."

VII. YouTube stále s vámi

YouTube můžete mít navíc neustále s sebou, pobavit se na cestě autobusem nebo s kamarády v restauraci, YouTube je totiž dostupné i na mobilních telefonech. Díky novým funkcím a vlastnostem umožní YouTube for Mobile uživatelům vytvářet ještě originálnější klipy přímo na svých mobilních telefonech a o ty se pak okamžitě podělit s ostatními členy komunity.

Stránka m.youtube.com je k dispozici všem, jejichž mobilní operátor podporuje streaming videa a sítě třetí generace. Většina mobilních telefonů předních výrobců dnes podporuje 3G a YouTube spolupracuje s řadou z nich, např. s firmou Nokia. „Propojování mobilního světa se světem internetu je významný krok a jsme rádi, že u toho může být Nokia spolu s YouTube. Díky tomu se uživatelé mobilních telefonů Nokia Nseries mohou o své zážitky okamžitě podělit se svými blízkými a přáteli kdekoliv na světě," uvedl Ján Kolimár, ředitel Nokia pro Českou republiku, Slovensko a Polsko. „Lokalizace služby YouTube do českého jazyka je dalším krokem k pohodlí pro české uživatele," dodal.

Autor článku: tisková zpráva

Tiskové zprávy společností a agentur související s náplní webu Maxiorel.cz jsme zveřejňovali pod tímto fiktivním autorem. Máte-li zájem o podobnou spolupráci, ozvěte se.

reklama

Komentáře k článku

Profile picture for user Jan Polzer

Pokud YouTube aktivně používáte, pak zřejmě budete mít v předvolbách nastaven anglický jazyk, nepomůže ani odhlášení nebo vyprázdnění vyrovnávací paměti prohlížeče. Čili abych vám ušetřil hledání (chvíli mi to trvalo...):

Hned nahoře vedle loga YouTube jsou dva odkazy pro nastavení umístění a jazyka. První nastavte na Czech Republic/Česká republika, druhý na Český.

YouTube pak budete mít v češtině.

návštěvník

Já osobně jsem s češtinou neměl problém. Je pravda, že jsem byl aktuálně odhlášený. Po příchodu na www.youtube.com již bylo rozhraní v češtině a v češtině zůstalo i po přihlášení :).

návštěvník

Kdyz dam youtube.cz, tak se nic nenacte. Ani po nekolika minutach. Toz nevim nevim....

Přidat komentář

Filtered HTML

 • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru