Windows XP šestkrát zranitelnější než Windows 8

Akuální tisková zpráva Microsoftu informuje o riziku nákazy Windows XP, které je v případě tohoto starého operačního systému až šestkrát větší než u aktuálních Windows 8. Podpora Windows XP bude ukončena již za tři měsíce.

Reklama

Microsoftí Security Intelligence Report 15 zmiňuje, že podle StatCounteru běží Windows XP stále na 18 % počítačů, v České republice na 21 %. Windows XP SP2 jsou přitom již bez podpory a počet nakažení škodlivým softwarem u nich stoupl v posledních dvou letech o 66 % v porovnání s zatím ještě podporovanými Windows XP SP3.

Následující graf ukazuje nákazy jednotlivých verzí Windows při setkání s podobným počtem škodlivých programů. Pro Windows XP SP3 to vůbec nevypadá dobře:

Zranitelnost Windows

V České republice podle Microsoftu uživatelé Windows čelí nejvíce těmto hrozbám:

Win32/Obfuscator – Programy, které se vydávají za jiné, aby zmátly antivirovou ochranu.

HTML/IframeRef – Speciální tagy IFrame, které směřují na vzdálené webové stránky, které obsahují škodlivý obsah.

Win32/Reveton – Ransomware, který zamyká počítač a vyžaduje po uživateli, aby zaplatil pokutu za domnělé vlastnictví ilegálního obsahu.

Celou zprávu najdete na webu Microsoft Security Intelligence Report.

Reklama

Komentáře

Už mě celkem štve, jak Microsoft straší zranitelností MS Windows XP. Vždyť přece existují externí antiviry a firewally, když už je samotný Windows děravý. Anebo Ubuntu.

Tak samozřejmě tím chce docílit toho, abyste si koupil Windows 8, to je jasné. Na druhou stranu si třeba spousta vývojářů (včetně těch webových) uleví, až Windows XP úplně zmizí a nebude třeba ladit aplikace na dvanáct let staré systémy.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář