Vyzkoušejte Shumway - náhražku Flash Playeru od Mozilly

Mozilla ve svém novém Firefox Nightly build určeném především pro vývojáře představila svou náhradu Flashe s názvem Shumway.

Reklama

Flash byl nezbytný ke zobrazování videa a pouštění audia na internetu především v devadesátých letech, od té doby však ztratil na významu. Většina mobilních webových prohlížečů již tuto technologii kvůli problémům s bezpečností, životností baterie a výkonu nepoužívá, na desktopu však Flash stále ve velké míře najdeme. Mozilla se proto snaží již od počátku roku 2012 technologii Adobe nahradit svým vlastním projektem zvaným Shumway. Ten využívá HTML5 a JavaScript ke zpracování animací a audia a funguje i na platformách, na nichž by implementace Flashe nebyla možná.

Před vývojáři Mozilly je stále plno práce, vy si však již nyní alternativu k Flash Playeru můžete vyzkoušet v nejnovějším Firefox Nightly buildu (verze 27). Shumway není implicitně aktivován, takže to budete muset udělat manuálně. Zajímavé je, že k zapnutí Shumway v současné době musíte mít nainstalovaný Flash Player - to se v budoucnu samozřejmě změní. Shumway nyní není schopen přehrát všechny komerční flashové aplikace, některé demoverze na stránkách Mozilla Shumway Inspector však vypadají slibně. Finální build má být vydán na počátku příštího roku. Na to, zda bude Shumway schopen zcela nahradit Flash Player, si tak musíme ještě počkat.

Zdroj: Techspot

 

Reklama

Přidat komentář