Vyzkoušejte Shumway - náhražku Flash Playeru od Mozilly

Mozilla ve svém novém Firefox Nightly build určeném především pro vývojáře představila svou náhradu Flashe s názvem Shumway.
reklama

Flash byl nezbytný ke zobrazování videa a pouštění audia na internetu především v devadesátých letech, od té doby však ztratil na významu. Většina mobilních webových prohlížečů již tuto technologii kvůli problémům s bezpečností, životností baterie a výkonu nepoužívá, na desktopu však Flash stále ve velké míře najdeme. Mozilla se proto snaží již od počátku roku 2012 technologii Adobe nahradit svým vlastním projektem zvaným Shumway. Ten využívá HTML5 a JavaScript ke zpracování animací a audia a funguje i na platformách, na nichž by implementace Flashe nebyla možná.

Před vývojáři Mozilly je stále plno práce, vy si však již nyní alternativu k Flash Playeru můžete vyzkoušet v nejnovějším Firefox Nightly buildu (verze 27). Shumway není implicitně aktivován, takže to budete muset udělat manuálně. Zajímavé je, že k zapnutí Shumway v současné době musíte mít nainstalovaný Flash Player - to se v budoucnu samozřejmě změní. Shumway nyní není schopen přehrát všechny komerční flashové aplikace, některé demoverze na stránkách Mozilla Shumway Inspector však vypadají slibně. Finální build má být vydán na počátku příštího roku. Na to, zda bude Shumway schopen zcela nahradit Flash Player, si tak musíme ještě počkat.

Zdroj: Techspot

 

Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru