Vyšel Firefox 30. Deaktivuje pluginy a přináší novinky pro vývojáře

Webový prohlížeč od Mozilly slaví kulatiny dnes vydanou verzí Firefox 30. Obsahuje zajímavé novinky. Například automaticky deaktivuje většinu pluginů a přidává podporu pro GStreamer. Drobné změny najdete i v uživatelském rozhraní.

Reklama

Změny v grafice Firefoxu 30 jsou ale jen kosmetické, zásadní změna přišla v minulé verzi. Deaktivace pluginů je zajímavější. S výjimkou několika nejpoužívanějších jsou po instalaci Firefoxu 30 všechny zásuvné moduly vypnuté a aktivujete je až poté, co načtete webovou stránku, která jejich použití vyžaduje. Seznam těch povolených najdete zde dole. Výchozí nastavení lze samozřejmě změnit v přehledu Nástroje >> Správce doplňků >> Zásuvné moduly. Klasických doplňků se změna netýká.

Firefox 30

Co se týče novinek pro vývojáře, má jich Firefox 30 několik:

  • Nástroj pro vývojáře obsahuje zvýrazňovač Box Modelu
  • Jakmile se v konzoli objeví nějaký uzel z DOM, pak je na stránce zvýrazněn, pokud na něm v konzoli necháte myš. Podobně výstup JavaScriptu.
  • Byla přidána podpora funkce console.count()
  • Změny v CSS - vlastnost background-blend-mode je automaticky aktivována, overflow-clip-box lze použít jen ve stylesheetech pro UA, line-height nyní ovlivňuje i jednořádkové vstupní pole ve formulářích a tlačítka.
  • JavaScript podporuje array comprehensions kompatibilní s ES6, typová pole jsou rozšiřitelná a vlastnost Error.prototype.stack obsahuje i čísla sloupců.
  • Celá řada změn se týká i tvorby doplňků a manipulace s uživatelským rozhraním Firefoxu.
  • Firefox 30 nepřináší žádné bezpečnostní opravy.

Kompletní přehled změn pro vývojáře najdete na stránce Firefox 30 for developers.

Zdroj: Twitter, Root.cz

Tagy: 

Reklama

Komentáře

Už dva krát mě naštvali, že po aktualizaci na novou verzi smaže všechny panely z posledni relace. To je fakt na nasrání. To páni trochu nevychytali.

Přidat komentář