Změny v grafice Firefoxu 30 jsou ale jen kosmetické, zásadní změna přišla v minulé verzi. Deaktivace pluginů je zajímavější. S výjimkou několika nejpoužívanějších jsou po instalaci Firefoxu 30 všechny zásuvné moduly vypnuté a aktivujete je až poté, co načtete webovou stránku, která jejich použití vyžaduje. Seznam těch povolených najdete zde dole. Výchozí nastavení lze samozřejmě změnit v přehledu Nástroje >> Správce doplňků >> Zásuvné moduly. Klasických doplňků se změna netýká.
Co se týče novinek pro vývojáře, má jich Firefox 30 několik:
- Nástroj pro vývojáře obsahuje zvýrazňovač Box Modelu
- Jakmile se v konzoli objeví nějaký uzel z DOM, pak je na stránce zvýrazněn, pokud na něm v konzoli necháte myš. Podobně výstup JavaScriptu.
- Byla přidána podpora funkce console.count()
- Změny v CSS - vlastnost background-blend-mode je automaticky aktivována, overflow-clip-box lze použít jen ve stylesheetech pro UA, line-height nyní ovlivňuje i jednořádkové vstupní pole ve formulářích a tlačítka.
- JavaScript podporuje array comprehensions kompatibilní s ES6, typová pole jsou rozšiřitelná a vlastnost Error.prototype.stack obsahuje i čísla sloupců.
- Celá řada změn se týká i tvorby doplňků a manipulace s uživatelským rozhraním Firefoxu.
- Firefox 30 nepřináší žádné bezpečnostní opravy.
Kompletní přehled změn pro vývojáře najdete na stránce Firefox 30 for developers.
Zdroj: Twitter, Root.cz
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.
Už dva krát mě naštvali, že po aktualizaci na novou verzi smaže všechny panely z posledni relace. To je fakt na nasrání. To páni trochu nevychytali.