Video kodek VP9 je dostupný k testování

Minulý týden na konferenci I/O Google uvedl, že téměř dokončil vývoj nového kodeku VP9. A ten je nyní dostupný k testování.
reklama

S informací přišel portál CNET s tím, že finální verze bude dostupná 17. června. Google slibuje, že VP9 zajistí oproti VP8 a H.264 50% nárůst komprese při zachování stejné kvality videa. Díky této efektivitě by tak služby typu YouTube, které každou sekundu přenášejí obrovské množství dat, mohly ušetřit spoustu peněz. Pravdou je, že standard H.264 je téměř deset let starý, avšak jeho nástupce HEVC (H.265) je téměř stejně efektivní, jako VP9. Podle Googlu je VP9 v kompresi lepší pouze o 1 %, což však záleží na konkrétním videu.

Jednoprocentní nárůst zaujme giganty typu YouTube, pro většinu projektů však tato úspora nebude tak zajímavá. Pravdou také je, že H.264 je stále velmi populární a je jakýmsi standardem. Na rozdíl od H.264 a H.265 bude ale VP9 dostupný zcela zdarma. "Chceme jednoduše zajistit to, aby například startupy, programátoři a školy nevydávali každoročně nesmyslné množství peněz za licence video kodeků, když mohou bezplatně využívat VP9," uvedl Matt Frost z Chrome Web Media týmu v Googlu.

Zdroj: Techspot

Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru