Už máte nový Firefox 29? Přináší zcela nové uživatelské rozhraní

Oblíbený webový prohlížeč Firefox přichází ve verzi 29 ze zcela přepracovaným uživatelským rozhraním. Nový design s názvem Australis mění vzhled záložek, tlačítek, přesouvá spodní lištu a po vzoru konkurenčního Chrome nabízí tlačítko pro rychlý přístup k některým funkcím.
reklama

Firefox používám už léta jako svůj výchozí webový prohlížeč, nic na tom nezměnil ani přesun z Windows na počítače Apple. Poslední dobou jsem měl ale pocit, že Firefox je nějak bez invence a že neustálé nové verze vlastně nepřidávají žádnou zajímavou novou funkcionalitu.

Firefox 29

Novinky ve Firefoxu 29 nejsou jen designové. Nová verze Firefoxu by měla být svižnější, což na první pohled vypadá, že se splnilo. Předělaný je také nástroj pro přizpůsobení vzhledu programu. Zde i na dalších místech se setkáte s nápovědnými panely a takovým rozvržením ovládacích prvků, které by mělo být snadné ovládat i na dotykové obrazovce tabletů s Windows 8. A konkrétně v přizpůsobení můžete rychle přetáhnou tlačítka z rozbalovacího panelu do lišty a obráceně, případně je zcela vypnout.

Firefox 29

Vylepšená synchronizace přes Firefox Account

Vylepšení do dočkala také synchronizace uživatelského účtu ve Firefoxu. Původní nepříliš komfortní systém se vyžadující primární počítač a následně zadávání složitých kódů na dalších zařízeních nyní nahrazuje prostě účet a heslo.

Nový Firefox pro Android

Zároveň vyšel i nový Firefox pro mobilní zařízení s operačním systémem Android. Můžete si v něm nastavit, zda jako výchozí položka po otevření bude jedna z přepínacích stránek Historie, Nejnavštěvovanější weby nebo Záložky. V menu se zde navíc zobrazují tlačítka pro nejčastěji používané sociální sítě (Facebook, Twitter) umožňující rychlé sdílení právě prohlížené stránky. FIrefox pro Android

Nový Firefox můžete ve Windows a OS X stahovat přímo přes aktualizace v programu, na Androidu pomocí aktualizací přes Google Play.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Komentáře

návštěvník

Mě právě štve, že nezůstávají věci, tak jak jsou, když fungujou. Neustále novinky a vylepšování, to je vhodné leda tak pro novice, kteří o internetu nic neví. Proto stále používám starší verzi, včetně pro mne důležitých rozšíření.

Profile picture for user Jan Polzer

Tak já jsem na běžné poměry taky docela konzervativní, ale v tomto případě mi skutečně přijde, že je tam změna k lepšímu. Chtěl jsem Firefox změnit za Chrome, ale zatím zůstanu.

návštěvník

Presne. Novy design akorat nesmyslne zabira vic mista, stary vzhled mel genialne vyresen rychly pristup k nastaveni odrazenim prvniho tabu vpravo. V novem uz je potreba nechat zapnuty menubar, ktery zabira dalsi misto na vysku.
Ono celkove je podivny trend jakoby vse zjednodusovat pro snadnejsi cestu k BFU, coz mi v dobe stale vetsi pocitacove gramotnosti a technicke vyspelosti prijde tak nejak naopak…

Profile picture for user Jan Polzer

Klasický vzhled Firefoxu lze v tom novém nastavit pomocí doplňku Classic Theme Restorer (Customize Australis), ale zatím jsem jej nezkoušel.

návštěvník

Ano, vim o nem, ale je to jen graficky bastl. Rozhrani s nastavenim na drivejsi misto nevrati.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru