Ubuntu 12.04 nahradí tradiční menu s novým HUD

Nová verze populární linuxové distribuce Ubuntu v dubnu tohoto roku přinese zásadní novinku v podobě vyhledávacího okna, které nahradí tradiční menu.
reklama

V Ubuntu 12.04 jsou tradiční menu nahrazena tzv. head-up displejem (HUD), který uživatelům umožňuje psát a v budoucnu i slovně diktovat pokyny. HUD je průsvitný rámeček s vyhledávacím políčkem, do kterého uživatel napíše akci, kterou chce provést. Novou funkci včera na svém blogu představil bývalý CEO Mark Shuttleworth. "Hlavním cílem HUD je umožnit uživatelům přímé ovládání své aplikace tak, jak chtějí," uvedl Shuttleworth. HUD se učí z předchozích pokynů uživatele, takže se při delším používání její přesnost zlepšuje. Díky tzv. VUI (vocabulary UI) pak uživatelé budou moci své Ubuntu ovládat i hlasem.

HUD usnadní práci především začátečníkům, kteří měli s navigací v Ubuntu problém. Díky novému vyhledávacímu oknu tak nyní budou moci jednoduše napsat akci, kterou chtějí vykonat. "Vyhledávání je rychlé a příjemné a bude ještě lepší. Chceme uživatelům umožnit, aby mohli hlasem ovládat jakoukoli aplikaci. Plná integrace hlasu do aplikací však samozřejmě zabere nějaký čas," uvedl Shuttleworth. Otázkou je, jak budou na HUD reagovat uživatelé, kteří si za ty roky používání Ubuntu zvykli na drop-down menu. Na to, jak bude HUD fungovat v praxi, se můžete podívat v tomto videu.

Zdroj: Techspot


Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru