Tři české týmy bojovaly v celosvětovém finále studentské soutěže Imagine Cup 2008

Microsoft oznámil v pařížském Louvru výherce již šestého ročníku celosvětové studentské soutěže Imagine Cup, jejímž cílem je inspirovat mladé lidi k využití informačních technologií pro zvyšování kvality lidského života. V letošním ročníku soutěže, jehož tématem bylo životní prostředí, reprezentovala Českou republiky tři družstva, dvě v kategorii programátorů Hoshimi a jedno v softwarovém návrhu. Po šesti dnech trvání celosvětového finále se týmy v první kategorii umístily celkově na 5. a 6. místě. V druhé zastoupené disciplíně skončili čeští studenti těsně pod vyhlašovaným pořadím. Avšak již samotné zařazení mezi 61 týmů, které byly z celého světa v této soutěžní disciplíně vyhodnoceny jako nejlepší, představuje velký úspěch.
reklama

Kategorie programátorů Hoshimi je programátorským soubojem, ve kterém se soutěžící snaží co nejrychleji naprogramovat herní strategii s prvky umělé inteligence. Páté místo získal tým Gold Fusion studentů Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a šesté místo Orange Evil Mouse ze Střední školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové. V kategorii softwarový návrh musí soutěžící přijít s nápadem na softwarové řešení aktuálního problému, vytvořit projekt a realizovat celý jeho vývojový proces. Barvy České republiky hájili studenti z VŠB - Technické univerzity v Ostravě. Jejich projekt se jménem DIP (Disaster Prevention System) představoval systém varování před možnými dopady přírodních katastrof, který zároveň dokáže doporučit vhodná řešení pro odstranění anebo minimalizaci jejich následků.

Letošního ročníku, jehož zadání znělo: „Představte si svět, kde technologie umožňují trvale udržitelné prostředí", se zúčastnilo přes 200 000 studentů z více než 100 zemí. Do celosvětového finále poté postoupilo 124 týmů, přesně 370 studentů z 61 zemí. V kategorii softwarový návrh byl tento rok v celosvětovém finále úspěšný slovenský tým, který se s projektem Housekeeper umístil na druhém místě. I v ostatních kategoriích se na předních příčkách objevili zástupci ze střední a východní Evropy, především Maďarska, Polska, Ukrajiny a Ruska.

Kompletní výsledky soutěže Imagine Cup 2008 naleznete na: http://www.microsoft.com/presspass/press/2008/jul08/07-08ICWINNERSPR.mspx.

Přínos soutěže a využití soutěžních projektů

Soutěž Imagine Cup přináší studentům nejenom příležitost vyhrát zajímavé ceny, ale především jim dává šanci naučit se a vyzkoušet něco nového, získat neomezený přístup k nejnovějším informacím, setkat se s talentovanými studenty a odborníky z praxe, podívat se do zahraničí a vyzkoušet své dovednosti na mezinárodním poli. Studenti se zároveň zdokonalují ve schopnostech jako obhajování projektu a vystupování na veřejnosti, které dnes patří k jedněm z nejvyhledávanějších na trhu práce. V rámci soutěže se také objevují zajímavé projekty, které často získávají i uplatnění v praxi. Takto například rozvíjí v rámci Microsoft Inovačního Centra v Brně společnost WebProgress projekt slepecké hole, s kterým uspěli studenti Vysokého učení technického v Brně v celosvětovém finále Imagine Cupu v roce 2006.

Vyhlášení nového ročníku

Tématem příštího ročníku soutěže Imagine Cup 2009 je: „Představte si svět, kde technologie řeší největší problémy dneška". Studenti se tentokrát zamyslí nad osmi rozvojovými cíli tisíciletí, které definovala Organizace spojených národů, a mezi které patří boj proti hladu a chudobě, podpora vzdělávání, rovnoprávnost pohlaví, snížení dětské úmrtnosti, ochrana těhotných matek, boj s HIV a dalšími chorobami, zabezpečení udržitelného životního prostředí a podpora partnerské spolupráce. Více informací o rozvojových cílech OSN (Millenium Development Goals) získáte na http://www.un.org/millenniumgoals/index.html. Zahájení registrací do nového ročníku soutěže bude oznámeno na podzim tohoto roku. Více informací o soutěži Imagine Cup naleznete na www.imaginecup.com.

O společnosti Microsoft

Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT") byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.

Tagy
Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru