Tisíc instalací Windows XP SP3 během 12 hodin

Masarykova univerzita v Brně uskutečnila unikátní Projekt 1000, jehož cílem bylo během jediného pracovního dne provést instalaci systému Windows XP SP3 na tisíc počítačových stanic. Univerzita, jež doposud využívala operační systém Windows XP SP2, se tak nyní rozhodla přejít na poslední verzi systému Windows XP, již otestovanou v produkčním prostředí. Celý proces migrace proběhl v režii malé skupiny administrátorů a hotov byl během pouhých 12 hodin. Jinými slovy řečeno, každých 43 vteřin byla spuštěna další instalace systému.
reklama

Samotná instalace operačního systému proběhla bez potřeby jakéhokoliv zásahu správce a konfigurována byla na základě vzdáleného přístupu. Instalace byla nastartována po síti, s využitím protokolu PXE. Po základní instalaci nového operačního systému došlo k přidání počítače do domény Windows a prostřednictvím Zásad skupin (Group Policy) Windows Serveru byl na každou pracovní stanici jednoduchým způsobem nainstalován potřebný software. Díky serverové technologii Distributed File System, byly veškeré soubory potřebné pro instalaci replikovány z jednoho místa do několika lokalit Masarykovy univerzity. Oproti klasické instalaci tak díky využití moderních technologií od Microsoftu bylo možné zvládnout instalaci i na takto velký počet počítačů velmi rychle a efektivně.

„Do budoucna plánujeme počet připojených uživatelských stanic z jednotlivých fakult ještě rozšiřovat, finálně by pak mělo být do infrastruktury zapojeno až 2000 počítačů. Tato rozsáhlá a ojedinělá migrace tak kromě přechodu na nejnovější verzi operačního systému Windows XP prověřila robustnost celého řešení a současně prokázala, že řešení bude vyhovovat i pro plánovaný dvoj až trojnásobně vyšší počet připojených uživatelských stanic," říká Lukáš Rychnovský, vedoucí univerzitních počítačových studoven Masarykovy univerzity.

Použité technologie

Pro zajištění hladkého průběhu instalace systému Windows XP SP3 na 1000 počítačových jednotek byly použity tyto produkty a technologie:

  • Microsoft Windows XP Service Pack 3
  • Microsoft Network Load Balancing
  • Microsoft Distributed File System
  • Microsoft Windows Installer
  • Projekt Unattended (skripty pro bezobslužnou instalaci Microsoft Windows)
  • PXE

O Masarykově univerzitě v Brně

Masarykova univerzita je druhou největší veřejnou vysokou školou v České republice a největší na Moravě. V současnosti ji tvoří devět fakult s více než 200 katedrami, ústavy a klinikami. Je jednou z nejvýznamnějších vzdělávacích a vědeckých institucí v České republice a uznávanou středoevropskou univerzitou s demokratickými tradicemi, prosazovanými již od jejího založení v roce 1919. Je také významným sociálním a kulturním aktérem v jihomoravském regionu.

O společnosti Microsoft

Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT") byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.

Autor článku: tisková zpráva

Tiskové zprávy společností a agentur související s náplní webu Maxiorel.cz jsme zveřejňovali pod tímto fiktivním autorem. Máte-li zájem o podobnou spolupráci, ozvěte se.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru