Telefony Google Nexus lze na dálku donutit k restartu

Útočníci mohou na dálku jednoduše odesláním velkého počtu speciálních SMS zpráv restartovat telefony řady Nexus od Googlu nebo zapříčinit, že nebudou schopné připojit se k síti.
reklama

Na problém přišel Bogdan Alecu, systémový administrátor v nizozemské IT společnosti Levi9 s tím, že problém postihuje všechny verze Androidu 4.x na Google Galaxy Nexus, Nexus 4 a Nexus 5. Alecu chybu prezentoval včera na bezpečnostní konferenci DefCamp v Rumunsku. Problém je zapříčiněn ve způsobu, jakým telefony od Googlu zpracovávají tzv. Flash SMS (SMS řady 0). Tyto zprávy se zobrazí přímo na displeji telefonu a nejsou automaticky ukládány na zařízení - uživatel má možnost je po přečtení uložit nebo neuložit.

Pokud je taková zpráva přijata na telefonech Google Nexus a krátce po ní je doručena další, první se automaticky uloží - a pokud přicházejí další a další zprávy, všechny se ukládají až do té doby, než je telefon zahlcen. Problém u těchto zpráv je, že při jejich přijetí není vydáván žádný zvukový signál, a to ani tehdy, když je pro běžné SMS nastaven. Příjemce "flashových" SMS o nich tedy neví, dokud se nepodívá na telefon. Alecu zjistil, že telefony Googlu se chovají zvláštně, když obdrží okolo 30 flashových zpráv - zařízení se restartují nebo dočasně ztratí spojení s mobilní sítí. A jakmile je spojení obnoveno, telefon není bez dalšího restartu schopen fungovat. 

Alecu dodal, že tento typ útoku testoval na dalších 20 telefonech a u žádného problém nebyl zjištěn. Google údajně na Alecovy podněty nereagoval.

Zdroj: PCW

Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru