Superpočítače budou mít v roce 2018 na 100 milionů jader

Důvod, proč se za podobnými sestavami lidstvo honí, je prostý – mají nám jednou pomoct vyřešit největší problémy naší planety.
reklama

Co největší výpočetní síla se dnešním vědcům i inženýrům hodí vždy, jelikož jedině díky ní si mohou dovolit modelovat náročné reálné problémy v rozumném čase. Ať už se bavíme o ovládání budoucích fúzních reaktorů (a jejich operace při 150 milionech stupních), o změnách klimatu či o nejnovějších akumulátorech, bez superpočítačů by to dnes zkrátka nešlo.

Vědci sice mají k dispozici simulace reálných situací ve stále jemnějším rozlišení, nicméně ať jsou dnes superpočítače velké jak chtějí, ještě pořád to není tak úplně dokonalé – což je i důvod, proč se v Polsku sešla na 22. ročníku konference SC09 skupina cca 11 tisíc osob, jež zde jedná o tzv. exa-scale systémech, které zvládnou (jak už napovídá název) exa-scale problémy – tj. ty, k jejichž výpočtu jsou třeba exa-flopy za vteřinu. Pokud vše dobře půjde, tak se podobně velkých superpočítačů se 100 miliony jader dočkáme v roce 2018.

Zdroj: ComputerWorld

Autor článku: Petr Hájek

Bývalý redaktor Maxiorla. Pravidelně čtenáře zásoboval novinkami ze světa IT.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru