Superpočítače budou mít v roce 2018 na 100 milionů jader

Reklama

Důvod, proč se za podobnými sestavami lidstvo honí, je prostý – mají nám jednou pomoct vyřešit největší problémy naší planety.

Co největší výpočetní síla se dnešním vědcům i inženýrům hodí vždy, jelikož jedině díky ní si mohou dovolit modelovat náročné reálné problémy v rozumném čase. Ať už se bavíme o ovládání budoucích fúzních reaktorů (a jejich operace při 150 milionech stupních), o změnách klimatu či o nejnovějších akumulátorech, bez superpočítačů by to dnes zkrátka nešlo.

Vědci sice mají k dispozici simulace reálných situací ve stále jemnějším rozlišení, nicméně ať jsou dnes superpočítače velké jak chtějí, ještě pořád to není tak úplně dokonalé – což je i důvod, proč se v Polsku sešla na 22. ročníku konference SC09 skupina cca 11 tisíc osob, jež zde jedná o tzv. exa-scale systémech, které zvládnou (jak už napovídá název) exa-scale problémy – tj. ty, k jejichž výpočtu jsou třeba exa-flopy za vteřinu. Pokud vše dobře půjde, tak se podobně velkých superpočítačů se 100 miliony jader dočkáme v roce 2018.

Zdroj: ComputerWorld

Reklama

Přidat komentář