Startup Jolla představí mobilní OS založený na MeeGo

Finská vývojářská společnost Jolla oznámila, že má v plánu představit svůj vlastní mobilní operační systém založený na MeeGo.
reklama

Nový OS s názvem Sailfish bude představen na dvoudenní konferenci Slush v Helsinkách, jež začíná 21. listopadu. Společnost Jolla složená z několika bývalých zaměstnanců Nokie již dokázala od investorů na vývoj Sailfishe získat 200 milionů. Sailfish bude založen na MeeGo, které vzniklo v únoru 2010, kdy se Nokia a Intel dohodli na sloučení dvou operačních systémů (Maemo a Moblin). OS vypadal slibně na telefonu Nokia N9, následně však Nokia uzavřela partnerství s Microsoftem, v rámci kterého má na svých telefonech používat především Windows Phone. Finská společnost proto MeeGo zpřístupnila zdarma dalším vývojářům.

Sailfish bude open-source, i když v něm najdeme několik prvků převzatých z uživatelských rozhraní licencovaných od jiných společností. Jolla plánuje vydat SDK příští měsíc spolu s představením celého systému veřejnosti. Otázkou je, zda načasování vydání Sailfishe není špatné, vezmeme-li v úvahu, že se v příštích měsících na trhu objeví celá řada nových smarpthonů s OS Windows Phone 8. Prosadit se s novým operačním systémem tak nebude jistě jednoduché.

Zdroj: Techspot
Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru