Stahujte Vivaldi: nový prohlížeč pro fanoušky původní Opery

Měli jste kdysi rádi webový prohlížeč Opera? Ta současná se mu už moc nepodobá. I to byl jeden z podnětů k tomu, aby bývalý šéf Opery vstoupil do hry s novým webovým prohlížečem Vivaldi. Zatím jen ve formě Tech Preview, ale už teď jej můžete stahovat a zkoušet.
reklama

Operu jsem potkal před mnoha lety, kdy to byl ještě sharewarový produkt, který fungoval buď zdarma s reklamou, nebo za peníze bez reklamního proužku. Stal se zajímavým díky pohodlnému ovládání, rychlosti a inovacím. Postupně však poněkud zaspal dobu a ztratil na popularitě (na rovinu, nikdy neoslovil masy lidí).

Spoluzakladatel Opery, Jon von Tetzchner, který z ní v roce 2011 odešel, se rozhodl pokračovat ve vývoji uživatelsky přívětivého a rychlého prohlížeče. Tentokrát ale ne na nějakém vlastním vykreslovacím jádře, jako tomu bylo v dřevních dobách Opery, ale s využitím renderovacího enginu Chromium (Blink), který najdete i v Chrome.

Webový prohlížeč Vivaldi

Byť je zatím ve fázi technické ukázky, tak už nyní Vivaldi nabízí zajímavé funkce. Líbí se mi například rychlé příkazy umožňující ovládání prohlížeče podobně, jako lze úkolovat Spotlight v OS X. Nechybí ani oblíbená myší gesta, se kterými Opera kdysi přišla první (tuším).

Do budoucna se ve Vivaldi plánuje synchronizace, podpora pošty, zlepšení výkonu a podpora rozšíření. Tvůrci prohlížeče věří, že má šanci se prosadit.

Stahovat jej ve verzích pro Windows, OS X a Linux můžete z webu vivaldi.com.

Zdroj: TNW

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru