Stahujte Vivaldi: nový prohlížeč pro fanoušky původní Opery

Měli jste kdysi rádi webový prohlížeč Opera? Ta současná se mu už moc nepodobá. I to byl jeden z podnětů k tomu, aby bývalý šéf Opery vstoupil do hry s novým webovým prohlížečem Vivaldi. Zatím jen ve formě Tech Preview, ale už teď jej můžete stahovat a zkoušet.

Reklama

Operu jsem potkal před mnoha lety, kdy to byl ještě sharewarový produkt, který fungoval buď zdarma s reklamou, nebo za peníze bez reklamního proužku. Stal se zajímavým díky pohodlnému ovládání, rychlosti a inovacím. Postupně však poněkud zaspal dobu a ztratil na popularitě (na rovinu, nikdy neoslovil masy lidí).

Spoluzakladatel Opery, Jon von Tetzchner, který z ní v roce 2011 odešel, se rozhodl pokračovat ve vývoji uživatelsky přívětivého a rychlého prohlížeče. Tentokrát ale ne na nějakém vlastním vykreslovacím jádře, jako tomu bylo v dřevních dobách Opery, ale s využitím renderovacího enginu Chromium (Blink), který najdete i v Chrome.

Webový prohlížeč Vivaldi

Byť je zatím ve fázi technické ukázky, tak už nyní Vivaldi nabízí zajímavé funkce. Líbí se mi například rychlé příkazy umožňující ovládání prohlížeče podobně, jako lze úkolovat Spotlight v OS X. Nechybí ani oblíbená myší gesta, se kterými Opera kdysi přišla první (tuším).

Do budoucna se ve Vivaldi plánuje synchronizace, podpora pošty, zlepšení výkonu a podpora rozšíření. Tvůrci prohlížeče věří, že má šanci se prosadit.

Stahovat jej ve verzích pro Windows, OS X a Linux můžete z webu vivaldi.com.

Zdroj: TNW

Reklama

Přidat komentář