Sledujte start ATV Jules Verne naživo

Evropská vesmírná agentura (ESA) během zítřejšího dne vyšle do kosmu automatické přepravní zařízení (ATV - Automated Transfer Vehicle) pojmenované Jules Verne. Díky internetu můžete sledovat nejen jeho start, ale i následně přiblížení a spojení s vesmírnou stanicí ISS.

Reklama

Vesmírný modul vynese zítra 9. 3. 2008 v 5:03 našeho času na oběžnou dráhu evropská raketa Ariane 5, a to z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. V kosmu se pak již bude ATV Jules Verne pohybovat vlastní silou. K ISS jej navede automatické zařízení, které však lze v případě potřeby přepnout na manuální řízení, a to jak z ISS, tak ze Země.

Start i následné přibližovací manévry můžete sledovat online na stránkách vesmírné agentury ESA. Ke sledování potřebujete podporu Windows Media Playeru. Máte-li jiný operační systém, než Windows, případně nemáte-li kompatibilní webový prohlížeč, můžete využít odkazy Real Media Stream nebo Windows Media Stream. Najdete je pod okénkem přehrávače na webu. Streamy budou k dispozici v angličtině a francouzštině.

Další pravidelné informace najdete na Jules Verne ATV Blogu.

Reklama

Přidat komentář