Safari nabídne funkci Do Not Track

Budoucí verze prohlížeče Safari budou obsahovat funkci “Do Not Track,” která zabraňuje, aby o uživateli mohly různé webové stránky sbírat informace.

Reklama

Podle listu Wall Street Journal se funkce Do Not Track již objevila v testovací verzi Mac OS X Lion. Finální verze tohoto systému bude dostupná v létě, není však jasné, zda nová funkce nebude do Safari integrována ještě dříve. Do Not Track již obsahuje prohlížeč Firefox 4 od Mozilly a podobná ochrana je zabudována i v Internet Exploreru 9. Funkce Do Not Track používá http header k tomu, aby různým webovým stránkám dala najevo, že si uživatel nepřeje být sledován. Celá myšlenka je taková, že weboví vývojáři do svých stránek integrují skript, který bude na Do Not Track reagovat. To se však samozřejmě nestane přes noc.

Tak funguje Do Not Track. Ochrana v IE9 funguje trochu jinak. Uživatel prohlížeče od Microsoftu si sám musí vytvořit seznam trackerů, které chce blokovat. Problém je však v tom, že stejně jako Do Not Track, i Tracking Protection spoléhá na dobrou víru zadavatelů reklamy, kteří budou respektovat přání uživatele a nebudou jej sledovat. Do Not Track je obsažen i v Internet Exploreru 9 a podle Microsoftu jej uživatelé mohou použít jako druhotnou metodu. Google Chrome zatím žádnou takovou funkci nemá, uživatelé však mohou stáhnout přídavek Keep My Opt Outs.

Zdroj: PCW

Reklama

Přidat komentář