Raspberry Pi 2 zvládne Windows 10

Populární minipočítač Raspberry Pi se dočkal druhé verze, která nabídne výkonější hardware, ale také možnost provozu Windows 10. Tím se pro tento minipočítač otevírají zcela nové možnosti využití.
reklama

Dosud bylo použití Raspberry Pi záležitostí Linuxu nebo podobných operačních systémů. Na první generaci bylo sice možné provozovat i grafické prostředí díky výstupu na HDMI i ve Full HD, ovšem přeci jen byl výkon počítače nízký.

Tomu je nyní konec. Zastaralou první generaci nahrazuje Raspberry Pi 2 se čtyřjádrovým procesorem ARM Cortex-A7 běžícím na 900 MHz. Zdvojnásobila se také operační paměť na už slušně použitelný 1 GB. Základní softwarová výbava v podobě NOOBS a Raspbianu zůstává. Stejně tak zbytek hardwarové výbavy je stejný jako u předchozího modelu B+, tedy 4 USB porty, GPIO, HDMI, Ethernet, MicroSD a další.

Raspberry Pi 2

Ze spolupráce tvůrců Raspberry Pi a Microsoftu vzniká zajímavý výsledek - na tomto minipočítači poběží i Windows 10. Samozřejmě ne v plné verzi s desktopem, jako na klasickém počítači, ale spíše nějaká ořezaná verze podporující procesory ARM. Oznámení najdete na stránce Windows 10 for Raspberry Pi 2.

Cena Raspberry Pi 2 je tanovena na 35 USD. Na rpishop.cz bude Raspberry 2 k objednání už pozítří.

Zdroj: Raspberry Pi

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Komentáře

návštěvník

za nezmenenú cenu je to príjemný upgrade, len škoda že to má stále USB+LAN prepojené na jeden interný USB port a stále to nemá RTC

Profile picture for user Jan Polzer

Jojo, to je škoda. Ale alespoň to má stejný form factor, takže bude pasovat i všelijaké příslušenství. Což u Raspberry Pi B+ a předchozí verze neplatilo.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru