První český ENUM Day byl úspěšný

První český ENUM Day, konferenci o moderní technologii ENUM, rozšiřující možnosti telefonování po internetu, navštívilo celkem 105 posluchačů. Největší zájem projevili návštěvníci o panelovou diskusi a prezentace Jana Růžičky ze sdružení CESNET a Milana Stehlíka ze společnosti Annex Net, po kterých se rozpoutala živá debata mezi posluchači a přednášejícími. Premiérový ročník konference ENUM Day uspořádalo sdružení CZ.NIC, správce české národní domény CZ a domény ENUM.
reklama

Na konferenci ENUM Day, která proběhla 12. září v pražské Galerii Louvre, vystoupili zástupci sdružení CZ.NIC, regulačních úřadů, telekomunikačních operátorů využívajících ENUM, výrobců hardwaru podporujícího tento systém, akademických institucí a také správci domén a systému ENUM v Rakousku a Německu. Všechny prezentace z konference ENUM Day budou od 14. září k dispozici na internetových stránkách na adrese http://enum.nic.cz/enumday.

„Těší nás, že je o ENUM takový zájem a to jak mezi operátory a dodavateli telekomunikačních řešení, tak u koncových uživatelů. Čím více firem a jednotlivců se do systému ENUM zapojí, tím větší přínos pocítí všichni zúčastnění. Na všechny, kteří se k využití technologie ENUM přidají, čeká skutečně revoluční změna v telefonování – volání bez minutových poplatků,“ řekl Pavel Tůma, manažer projektu ENUM ve sdružení CZ.NIC.

„Úroveň samotné konference i její organizace mne příjemně překvapila. Oceňuji i výběr témat jednotlivých přednášek. Posluchač si z nich mohl udělat ucelený obrázek o problematice ENUM jak po stránce technického řešení, tak po stránce organizační i legislativní,“ uvedl Milan Stehlík ze společnosti Annex Net. „Každá konference, která má za cíl přinášet uživatelům něco nového a prospěšného, má smysl. Výjimkou není ani ENUM Day.“ 

„Děkujeme všem návštěvníkům konference a samozřejmě i přednášejícím z České republiky i ze zahraničí za jejich účast a těšíme se na shledanou na dalším ENUM Day,“ uzavřel úspěšný premiérový ročník konference Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. 

ENUM v České republice

Sdružení CZ.NIC spustilo systém ENUM do komerčního provozu 22. ledna letošního roku, v České republice je zatím zaregistrováno bezmála 2 900 domén ENUM, které reprezentují více než 556 tisíc telefonních čísel. Tento počet domén řadí Českou republiku mezi největší registry domén ENUM na světě. Domény ENUM registruje 11 registrátorů, ve své síti podporují ENUM telekomunikační operátoři IPEX, CESNET, CL-NET a NETWAY. Několik dalších se na podporu volání pomocí ENUM připravuje.

Systém ENUM využívá v současné době z evropských zemí mimo jiné také Velká Británie, Rakousko, Německo, Polsko, Finsko, Rumunsko a Irsko, testovací provoz běží v několika dalších státech. Národní doména ENUM je delegována prakticky ve všech evropských zemích.

O systému ENUM

Systém ENUM využívá výhod běžné i IP telefonie, umožňuje uživatelům pevného i mobilního telefonního čísla zaregistrovat si k tomuto číslu speciální ENUM doménu s informací, jak se na toto číslo dovolat po internetu. Na čísla s ENUM doménou je pak možné volat po internetu zdarma, bez ohledu na to, v síti jakého telekomunikačního operátora se číslo nachází (včetně zahraničních sítí). V České republice pověřilo Ministerstvo informatiky zavedením a správou systému ENUM sdružení CZ.NIC. Více informací o systému ENUM je k dispozici na internetové adrese http://enum.nic.cz.

O sdružení CZ.NIC, z. s. p. o.

CZ.NIC, z. s. p. o., je zájmové sdružení právnických osob, založené roku 1998 patnácti právnickými osobami –  předními poskytovateli internetových služeb. V současné době má 52 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen, zabezpečení provozu domény nejvyšší úrovně CZ  a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování systému ENUM a zavádění nového systému pro správu domény CZ.CZ.NIC je členem sdružení EURid, spravujícího evropskou doménu EU. Více informací o sdružení CZ.NIC a jeho aktivitách je k dispozici na internetové adrese http://www.nic.cz.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru