Prohlédněte si, co o vás ví Microsoft a Google. Vše na jednom místě

Microsoft i Google sbírají informace o svých uživatelích v celé řadě oblastí. Co vyhledáváte, jaké weby procházíte, kde se pohybujte atd. Víte, že si všechny posbírané informace můžete prohlédnout na jednom místě a případně je hromadně z cloudového úložiště firem vymazat?

Reklama

Pokud navštívíte microsoftí Řídící panel ochrany osobních údajů, budete v prvé řadě vyzváni k přihlášení pomocí svého účtu u Microsoftu. Ač jsem běžně přihlášený k Outlook.com, musel jsem zde ještě zadat čtveřici posledních číslic spárovaného telefonu a následně opsat kód doručený přes SMS.

Jakmile projdete ověřením, zobrazí se vám přehled s podrobnostmi o jednotlivých kategoriích shromažďovaných osobních údajů. Konkrétně tu najdete:

  • Historii procházení
  • Historii hledání
  • Aktivitu spojenou s polohou
  • Hlasovou aktivitu
  • Poznámkový blok Cortany
  • Aktivitu Healthu

Z přehledu vedou proliky ke konkrétním informacím, které o vás Microsoft v dané kategorii eviduje. Tam je můžete smazat. Uvidíte například odkud jste se v poslední době přihlašovali. Pod odkazem Stažení vašich dat se ukrývá tlačítko pro stažení archivu s daty do počítače.

Přes Řídicí panel ochrany osobních údajů nastavíte také zobrazování reklam v plochách řízených Microsoftími službami. Pokud vám tedy vadí například reklamy zobrazované na základě návštěv jiných webů, vypněte je.

Zobrazení a správa dat v účtu Google

Podobný přehled, byť v poněkud větším měřítku, nabízí Google. Není se co divit, všemožných online služeb pro běžné uživatele má zřejmě více než Microsoft. Na stránce myaccount.google.com/dashboard tak najdete dlaždice s Gmailem, mapami, Analytics, Google Play a celou řadou dalších služeb.

Vespod lze zapínat a vypínat sledování vyhledávací aktivity, polohy, sledování klipů na YouTube, prohledávání YouTube a hlasové a zvukové aktivity.

Data lze stáhnout hromadě i jednotlivě pro konkrétní služby. Z rozklepnuté dlaždice se také dostanete do nastavení konkrétní služby.

Reklama

Přidat komentář