Pozor na nebezpečné QR kódy

Kybernetičtí útočníci začali využívat čím dál oblíbenějších QR kódů na plakátech a jiných marketingových materiálech k oklamání uživatelů.
reklama

S varováním přišla společnost AVG, podle které se v Austrálii objevily první případy, kdy útočníci přelepili legitimní kódy na plakátech vlastními kódy. Ty pak uživatele navedly na nebezpečné stránky. QR kód umí číst téměř všechny chytré telefony, a to jednoduše tak, že na něj uživatel namíří fotoaparát svého zařízení. AVG ve své nové zprávě s názvem Community Powered Threat Q4 2011 uvádí, že internetoví kriminálnicí začali produkovat své vlastní QR kódy, které obsahují text nebo URL adresu se skrytým červem. Například červ s názvem "JimmRussia" z telefonu nic netušícího uživatele odesílá drahé SMS zprávy na prémiová čísla.

"Uživatelé u QR kódů nečekají žádné nebezpečí, jednoduchým přelepením kódu bude proto oklamána většina z nich," uvedl Yuval Ben-Itzhak z AVG s tím, že uživatel si červa běžícího na pozadí nevšimne. Z nové zprávy také vyplývá, že se v posledním čtvrtletí minulého roku objevilo velké množství nebezpečných kódů pro Android. Ty byly třeba i v aplikacích na Android Marketu (jen v prosinci jich Google kvůli tomu odstranil ze svého e-shopu 22, celkem za minulý rok pak přes 100).

Zdroj: PCW
Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru