Opakovaně použitelná inteligence vývojářů v novém nástroji JBuilder 2008

CodeGear, vedoucí dodavatel vývojářských nástrojů, oznámil dostupnost nástroje JBuilder 2008, tedy nejnovější verze oceňovaného integrovaného vývojového prostředí vybaveného i pro tvorbu rozsáhlých podnikových aplikací na platformě Java™. JBuilder 2008 je založen na otevřeném aplikačním prostředí Eclipse™. 
reklama

Od produktu JBuilder 2008 začal CodeGear dodávat zásadní inovaci integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro jazyk Java: metodologii a přidruženou sadu nástrojů označovaných jako aplikační továrny ("Application factories"). Aplikační továrny jsou novým přístupem k vývoji software a opakovanému využívání kódu, který se vyrovnává s jedním z největších problémů, jimž čelí vývojáři v jazyce Java, tedy s navigací ve složitém výběru aplikačních rámců, projektů s otevřeným kódem, interně vytvořených projektů a jejich částí i nekontrolovaných technologických norem. Problémem je, jak tyto zdroje použít, či jak je používat opakovaně a společně tak, aby výsledkem byly kvalitní aplikace i při neustále se zkracujících dodacích lhůtách. 

Aplikační továrny pečují o opakované používání inteligence vývojářů; to může zvýšit jejich produktivitu a zrychlit práci na projektech, zvláště v často se měnících a globálně distribuovaných týmech. Umožní zkušenějším vývojářům sdělovat záměry, instrukce a doporučení a odkazovat na zdroje – to vše pomocí jediného jednoduchého nástroje. Zjednodušeně řečeno aplikační továrny přeměňují to, co kdysi bývalo obecným IDE na IDE specifické pro danou aplikaci. 

Aplikačně-centrické integrované vývojové prostředí zachycuje znalosti a záměry vývojářů

V aplikačních továrnách nástroje JBuilder 2008 je opakovaně použitelný kód dodáván ve formě modulů, které obsahují jak kód, tak i zachycují všechny znalosti o jeho účelu a struktuře. Vývojáři si mohou při tvorbě vlastních aplikací vybrat ze sbírky modulů uložených ve skladišti metadat, nebo vytvářet své vlastní aplikační moduly, které mohou ukládat ve stejném skladišti pro pozdější použití. 

"Aplikační továrny podstatně snižují nároky na čas, který potřebují naši noví vývojáři k tomu, aby se zapojili do práce", říká pan Doychin Bondzhev, majitel společnosti dSoft-Bulgaria Ltd. "Fakt, že máme úplné znalosti o vývoji projektu uloženy spolu se zdrojovým kódem a vše můžeme ovládat přímo z IDE, dovolí našim vývojářům soustředit se na skutečné problémy a nezabývat se nepodstatnými záležitostmi. Aplikační továrny jsou dokonale integrovány se střední vrstvou naší aplikace ve formě EJB, která běží pod aplikačním serverem JBoss a naší vlastní aplikační vývojovou šablonou pro komponenty Swing. To nám poskytlo možnost vytvořit vyšší startovní bod a lepší standardní postupy pro každý nový projekt, který vyvíjíme."

Matt Raible, zakladatel a hlavní vývojář AppFuse, tedy projektu open source, jenž pomáhá vývojářům rychle vytvářet webové aplikace pomocí populárních nástrojů s otevřeným kódem, k tomu říká: "Společným cílem AppFuse a aplikačních továren je redukovat nevyhnutelný časový nárůst způsobený složitostí a počtem šablon, které se typicky používají při tvorbě nových webových aplikací. Aplikační továrny učinily v tomto ohledu velký krok kupředu. Pomáhají totiž vývojářům přijmout aplikačně-centrický přístup k vývoji a pracovat v IDE, které je přizpůsobeno dané aplikaci a přitom stále využívat pružnost a další přínosy AppFuse jako kostry projektu, na kterém pracují." 

JBuilder 2008 je zároveň první komerční IDE pro jazyk Java, které obsahuje návrhář komponent Swing společnosti Instantiations jako svou integrovanou součást. Nástroj Swing Designer je vizuální návrhový nástroj pomáhající vývojářům snadno a rychle vytvářet grafická uživatelská rozhraní založená na Swing. Jde o jeden z nejlépe hodnocených návrhových nástrojů na Eclipse Plugin Central. Návrhář Swing obsahuje obousměrné vytváření kódu a editační možnosti, obsáhlou podporu ovladačů, kontejnerů a rozvržení pro snadnou práci s těmito komponentami. 

Další klíčové vlastnosti nástroje JBuilder 2008 obsahují například:
  • Vylepšenou podporu vedoucích aplikačních serverů Java, komerčních i otevřených
  • Možnosti spolupráce na projektech a týmový vývoj s nástroji TeamInsight a ProjectAssist
  • Pokrytí kódu, profilování paměti a procesoru
  • Ladění vláken a analýza požadavků
  • Modelování v UML a kódová archeologie
  • Metriky a audity zdrojového kódu 

"Z organizací vyvíjejících v jazyce Java k nám dnes doléhá hlasitý a jasný požadavek 'pomozte nám zjednodušovat'", říká pan Michael Swindell, viceprezident CodeGear pro produkty. "Pozitivní změny v ekosystému jazyka Java – od otevřených nástrojů až po aplikační rámce – zároveň podstatně zvyšují složitost vývoje. JBuilder 2008 svými inovacemi mění pravidla hry; je navržen tak, aby se vyrovnával se složitostí dnešního vývoje v Javě, umožnil opakované používání funkčních celků a pomáhal zvyšovat kvalitu a výkon." 

JBuilder 2008 je postaven na poslední verzi Eclipse 3.3 (Europa) a Eclipse Web Tools Platform 2.0. Nabízí rozšířenou vývojářskou podporu Java Platform Enterprise Edition 5 (Java EE 5) a Java Development Kit (JDK™) 5. 

JBuilder 2008 je podporován na platformách Microsoft® Windows™ XP (SP2), Microsoft Windows Vista, Mac® OS X (10.4/Tiger) a Red Hat® Enterprise Linux 4. 

Ceny, edice a dostupnost v ČR a SR 

JBuilder 2008 Turbo – zdarma. Volně šiřitelný produkt s certifikovanou verzí Eclipse. JBuilder 2008 Turbo poskytuje základní funkčnost a vlastnosti potřebné pro tvorbu a nasazování aplikací v jazyce Java do prostředí dnešních vedoucích komerčních i otevřených aplikačních serverů.

JBuilder 2008 Professional – 12 000,- Kč / 6 000,- Kč (nový uživatel / upgrade) bez DPH. JBuilder 2008 Professional přidává rozšířenou podporu Java EE 5 a webových služeb, stejně tak jako profilování kódu a nástroje pro ladění výkonu, důmyslnou podporu návrhu Swing a základní možnosti modelování v UML. 

JBuilder 2008 Enterprise – 34 500,- Kč / 17 500,- Kč (nový uživatel / upgrade) bez DPH. JBuilder 2008 Enterprise je nadstavbou edice Professional a poskytuje úplné vývojové prostředí podnikové třídy pro jazyk Java s podporou spolupráce a týmového vývoje, úplnou podporou modelování v UML a kódové archeologie a navíc s nově zaváděnými aplikačními továrnami (JBuilder Application Factories) poskytujícími dosud nevídané zvýšení produktivity vývojářů a opakované používání kódu. 

Nový JBuilder 2008 je okamžitě k dispozici. Další produktové informace najdete na adrese: www.codegear.com/jbuilder, produkt je možno objednat na shop.codegear.cz.  

O společnosti CodeGear

CodeGear, dceřiná firma společnosti Borland Software Corporation (NASDAQ: BORL), dodává novátorské a vysoce produktivní vývojové nástroje pro široké spektrum vývojářů software, počínaje jednotlivci a konče podnikovými týmy. Produkty společnosti CodeGear umožňují vývojářům vyvíjet na zvolené platformě a zaměřují se na zjednodušování složitých technologií a úloh, takže se vývojáři mohou soustředit na návrh aplikací, nikoli jejich infrastruktury, a zvládat včasné odevzdání projektů. Společnost má více než 3,2 miliónu zákazníků ve více než 29 zemích a podporuje ty nejnáročnější vertikální obory včetně finančních služeb, telekomunikací, výroby, zdravotnictví a státních organizací. O společnosti CodeGear a jejích produktech se dozvíte více na adrese www.codegear.com. V České republice a ve Slovenské republice je společnost CodeGear zastoupena společností Borland s.r.o.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru