Nový web Microsoftu brojí proti pirátskému softwaru

Microsoft zveřejnil novou studii, podle které si třetina českých dětí a mladistvých myslí, že duševní vlastnictví představuje citovou vazbu k nějakému předmětu.  Společnost proto spouští osvětový web.
reklama

Desetina dotázaných chápala duševní vlastnictví jako autorství, ale domnívala se, že jej získávají spolu s nákupem hudby, filmu nebo softwaru, a tudíž s ním mohou libovolně nakládat. Tito lidé pak software volně šíří. Microsoft proto spustil nový projekt s názvem "Software nekradu...a to se mi líbí", který děti a rodiče seznamuje s tématy duševního vlastnictví a upozorňuje na rizika užívání kradeného softwaru.

Podle průzkumu Microsoftu berou často děti a mladiství krádeže softwaru na lehkou váhu. Celých 41 procent z nich si například myslí, že krádež softwaru se od „ostatních krádeží“, do kterých by se děti nepustily, odlišuje způsobem obstarání. 38 procent si myslí, že nejde o fyzické zboží a nejsou tak patrné škody. Ze stejného důvodu za software odmítá 10 procent z nich platit. Přibližně 26 procent dětí a mladistvých pak nepovažuje za krádež software stažený z internetu. 

Ke stahování softwaru z internetu se v průzkumu přiznalo 33 procent dětí a mladistvých. 24 procent stahuje software z internetových úložišť (např. Ulož.to), 7 procent využívá výměnných P2P sítí (např. Torrent). Přesto 82 procent dětí a mladistvých tvrdí, že užívají software legálně. K užívání nelegálního softwaru se přiznalo nebo na tuto otázku odmítlo odpovědět 18 procent z nich. 

Nová osvětová kampaň má ukázat mimo jiné nato, že pokud je uživatel nelegálního softwaru odhalen, hrozí mu riziko vysoké náhrady škody jako kompenzace poškozených výrobců softwaru. Lidé, kteří se dopustí trestného činu porušení autorského práva, rovněž riskují odnětí svobody na dobu až 8 let. 

Nový web www.softwarenekradu.cz dětem, jejich rodičům a učitelům i zástupcům firem vysvětlí nejdůležitější pojmy, seznámí je s existujícími riziky a poradí, jak jim předcházet. Vedle webu bude projekt rozšířen také o aktivity na Facebooku a Twitteru.

Zdroj: TZ


Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru