Nový trojský kůň umí z e-bankingu odeslat peníze

Sofistikovaný trojský kůň s názvem Eurograbber je podle posledních informací způsobilý za ztrátu více než 36 milionů euro z bankovních účtů nic netušících Evropanů.
reklama

V případové studii společnosti Versafe a Chech Point Software Technologies odhalily, jak trojan funguje. Eurograbber je nejnovější variantou nechvalně proslulého trojského koně ZeuS, jenž byl schopen monitorovat aktivitu v internetovém bankovnictví. Eurograbber je o něco lepší - dokáže nejen monitorovat online aktivitu uživatele v e-bankingu, ale pomocí sociálního inženýrství také přelstít uživatele a odeslat tak platbu z e-bankingu.

Eurograbber se nejprve musí dostat do PC uživatele, ať už pomocí e-mailu nebo nebezpečné webové stránky. Poté trojan začne monitorovat aktivitu uživatele v internetovém bankovnictví. Jakmile se uživatel do ebankingu přihlásí, Eurograbber pomocí JavaScriptu a HTML pozmění okno prohlížeče tak, že se mu zobrazí tabulka s názvem "bezpečnostní kontrola bankovního softwaru", do kterého má uživatel zadat své telefonní číslo. 

Jelikož se tato tabulka objeví na legitimní stránce e-bankingu, je velká šance, že mnoho uživatelů své číslo opravdu odešle. Vlastníkům smartphonů následně příjde SMS zpráva, ve které jsou žádáni o staženi "bezplatného šifrovacího programu". Tato aplikace je však schopná zachytit autorizační kódy pro platby z e-bankingu. Jakmile se uživatel později opět přihlásí do internetového bankovnictví, trojský kůň sám odešle příkaz k provedení platby (typicky 500 - 250 000 euro). 

Na tomto místě by uživatel normálně obdržel autorizační SMS zprávu - ne však v tomto případě. Eurograbber pomocí softwaru ve smartphonu autorizační SMS zachytí, uživateli ji nezobrazí, a sám provedení platby autorizuje.

Zdroj: Techspot

Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

reklama

Komentáře k článku

Komentáře

návštěvník

Je Eurograbber schopen dostat se i do PC s linuxem?

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru