Nový trojský kůň pro Android se distribuuje přes mobilní botnet

Společnost Kaspersky Lab oznámila, že vůbec poprvé zaznamenala červa, který se distribuuje přes botnety vytvořené za využití mobilních zařízení.
reklama

Kaspersky červa pojmenoval jako Backdoor.AndroidOS.Obad.a, přičemž má jít o "nejsofistikovanějšího trojského koně, který byl doposud objeven." Podle ruské bezpečnostní společnosti trojan Obad.a "vypadá spíše jako červ určený pro Windows, než jako jiné androidové trojské koně." Roman Unuchek z Kaspersky Lab na blogu uvedl, že i když se Obad.a šíří za využití tradičních kanálů jako SMS nebo falešných aplikací v Google Play, je zde jedna zvláštnost. Obad.a se distribuuje také spolu s jiným mobilním trojským koněm SMS.AndroidOS.Opfake.a.  

Opfake.a po instalaci na zařízení uživatele využije Google Cloud Messaging (GCM) k odeslání zprávy uživateli s následujícím textem: Byla doručena MMS zpráva, stáhnete ji z www.otroi.com. Pokud uživatel klikne na odkaz, nahraje se mu do telefonu speciální soubor. Ten následně po spuštění dostane od kontrolního serveru pokyn, aby rozeslal stejnou zprávu kontaktům uživatele. Botnet podle Unucheka dokáže Opfake.a a Obad.a distribuovat velmi rychle. Kaspersky dodal, že Obad.a umí smazat nejnovější verze Kaspersky Internet Security pro Android.

Zdroj: ZDNet

Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru