Nový rezervační systém Českých drah využívá technologií společnosti Microsoft

České dráhy používají od listopadu 2007 nový centrální rezervační systém osobní přepravy ARES – 3, který byl vyvinut za použití operačního systému, databází a vývojového prostředí společnosti Microsoft. Tento nový systém s obslužností stovek transakcí za vteřinu nyní umožňuje tuzemským i zahraničním uživatelům rezervovat místa ve vlacích celé Evropy a Českým drahám dále rozšiřovat nabídku cestujícím rezervovat si nové služby nejen ve vlacích ČD.  
reklama

ARES - 3 přináší v porovnání s předešlými verzemi systému mnohem nižší provozní náklady a zvyšuje flexibilitu rezervačních dat. Díky využití nejnovějších technologií a integraci různých platforem mohl být zároveň navýšen počet pokladních terminálů po celé České republice na současných 1 250, přičemž další možnosti rozšiřování nejsou prakticky ničím omezené. 

„První verzi rezervačního systému ARES začaly České dráhy (tehdy ČSD) používat již v roce 1985. V posledních dvou letech jsme kvůli nízké efektivitě použitých technologií řešili nejen nutnost snížit vysoké provozní náklady a obtížnost některých procesů, ale také nutnost zabezpečit vzrůstající počet on-line rezervací nových nabídek a služeb v osobní železniční přepravě, a to i v mezinárodním prostředí. Řešení postavené na technologiích společnosti Microsoft nám umožnilo nejen rozšířit počet terminálů ve stanicích, ale také zkvalitnit možnosti dohledů zařízení, analýz dat, šíření nových programových, datových a tarifních verzí,“ hodnotí přínos nového systému pan Dalibor Slánský, systémový specialista odboru osobní dopravy a přepravy generálního ředitelství Českých drah. 

Tvorba nového systému měla podle prvotních plánů trvat zhruba čtyři roky, ale díky použitým nástrojům a technologiím se podařilo zkrátit dobu jeho vývoje do pilotního provozu na pouhý jeden rok. Vlastní provoz rezervačního systému, který je již v ostrém provozu, je realizován pomocí 2 clusterových řešení pro aplikační servery a pro databázi. Operačním systémem všech serverů je Windows Server 2003, databáze jsou typu MS SQL Server 2005 a všechny aplikace byly vyvinuty ve Visual Studiu 2005. Další rozvoj projektu bude reagovat především na požadavky mezinárodního železničního společenství UIC (Mezinárodní železniční unie) a OSŽD (Organizace pro spolupráci železnic) a samotných Českých drah. V současné době probíhá například implementace elektronických karet In-karta v systémech osobní dopravy a služby ČD Kurýr pro odbavení, přepravu a sledování zásilek. 

„Celý nově vytvořený komplex aplikací představuje pro České dráhy životně důležitý systém a důvěra v platformu Windows jen dokazuje kvalitu těchto technologií pro podniková řešení,“ dodává pan. Adolf Mazurka, systémový specialista odboru strategie a informatiky generálního ředitelství Českých drah. 

„Výběr technologií Microsoftu pro rozvoj klíčových aplikací Českých drah je důkazem důvěry v kvalitu a flexibilitu našich řešení. Jsme rádi, že jsme se společně s našimi partnery mohli podílet na rozvoji tak zajímavého systému, jakým ARES – 3 bezesporu je,“ říká Vítězslav Bogač, obchodní ředitel pro velké zákazníky společnosti Microsoft v České republice. 

Řešení pro společnost České dráhy vyvinula a dodala dceřiná společnost ČD - Telematika ve spolupráci s firmou Oltis Group. 

O společnosti Microsoft

Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT“) byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru