Nový červ se zaměřuje na hesla k e-mailům a FTP serverům

Na internetu se objevil nová mutace červa, který umí provádět útoky typu "brute-force" a hádat tak hesla do administrací webových stránek postavených na systémech typu WordPress nebo Joomla, přičemž útočí také na emailové a FTP servery.
reklama

Červ je označován jako Fort Disco a poprvé byl objeven v srpnu společností Arbor Networks, která odhadla, že již infikoval přes 25 000 zařízení s Windows a uhodl hesla k administrátorským účtům více než 6000 webů postavených na WordPressu, Joomle a Datalife Engine. Jakmile červ infikuje počítač, pravidelně se přihlašuje k serveru pro instrukce, přičemž je mu obyčejně zaslán seznam stránek, jejichž administrátorské účty má napadat.

Fort Disco se však i nadále vyvíjí. "Nyní jsme již zaznamenali i verzi červa, která se pomocí brute-force snaží zjistit heslo k POP3 účtu," uvedli na svém blogu lidé z portálu Abuse.ch. "Lidé ze Shadowserver (organizace zabývající se zjišťováním botnetů) nám navíc řekli, že vidí čím dál více případů, kdy se červ pokouší nabourat do e-mailů a FTP účtů." I když útoky typu brute-force na redakční systémy jsou celkem běžné, obvykle jsou prováděny skripty napsanými v Pythonu a Perlu hostované na serverech.

Zdroj: PCWorld

Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru