Novell uvedl nový openSUSE 10.3

Společnost Novell oznámila dostupnost nové verze komunitní distribuce Linuxu openSUSE 10.3. Systém openSUSE 10.3 je dostupný zdarma ke stažení i v podobě praktického maloobchodně prodávaného balíčku. Poskytuje vše, co uživatel potřebuje, aby mohl začít používat systém Linux. Pro větší uživatelský komfort umožňuje openSUSE 10.3 flexibilní duální instalaci Linuxu a Windows, dále nabízí vylepšené uživatelské rozhraní, sadu kancelářských aplikací OpenOffice.org, které jsou kompatibilní se soubory Microsoft Office, a zdokonalenou podporu multimédií.
reklama

„Komunita openSUSE neustále přichází s inovacemi a vytvořila novou verzi systému openSUSE, ze které bude široká řada uživatelů počítačů jistě nadšena,“ řekl Andreas Jaeger, ředitel projektu openSUSE. „OpenSUSE 10.3 je stabilní a moderní operační systém postavený na jádru Linuxu 2.6.22, který obsahuje širokou řadu nejnovějších open source aplikací pro stolní počítače, servery a vývoj aplikací.“  

Mezi vylepšení v systému openSUSE 10.3 patří nejnovější verze desktopových prostředí GNOME a KDE včetně předběžné verze KDE 4. OpenOffice.org 2.3 umožňuje snadno sdílet soubory s uživateli sady Microsoft Office a nejnovější verze produktu AppArmor chrání operační systém Linux a aplikace před útoky, viry a nebezpečnými programy. Výchozími přehrávači médií v systému openSUSE 10.3 jsou přehrávače Banshee a Amarok. Navíc openSUSE 10.3 nabízí nejnovější open source nástroje pro vývoj aplikací, vytvoření domácí sítě nebo provoz webového serveru a také nejnovější virtualizační software Xen 3.1 a VirtualBox 1.5.

Ve verzi 10.3 je openSUSE první linuxovou distribucí, která naplno využívá funkci 1-Click Install. Ta poskytuje uživatelům snadný přístup k mnoha dalším softwarovým balíčkům dostupným ve službě openSUSE Build Service. Funkci instalace jedním klepnutím vytvořil jeden z členů komunity openSUSE, což svědčí o hodnotě, jakou vývojáři, testeři, autoři, překladatelé, výtvarníci a uživatelé v silné komunitě openSUSE přidávají k distribuci. Systém openSUSE 10.3 vytvořil projekt openSUSE, komunitní iniciativa sponzorovaná společností Novell, jež prosazuje široké využívání Linuxu. Projekt openSUSE má přes 54 000 registrovaných členů.  

Dostupnost a ceny

openSUSE 10.3OpenSUSE 10.3 je nyní zdarma ke stažení na webu www.opensuse.org. Maloobchodní edice systému openSUSE 10.3 je k dispozici ve webovém obchodě www.shopnovell.com a ve vybraných maloobchodech. Obsahuje na DVD stejné balíčky jako verze ke stažení pro 32bitové a 64bitové architektury a je doplněna druhým DVD s obrovským výběrem dalšího softwaru, který je k dispozici v době vydání. Součástí balíčku za doporučenou cenu 59,95 dolarů je dále podrobný uživatelský manuál a 90denní instalační podpora. Seznam prodejců a další informace najdete na adrese www.novell.com/products/opensuse/resellers/index.html. Další informace o systému openSUSE 10.3 a projektu openSUSE najdete na webu www.opensuse.org a news.opensuse.org.

O společnosti Novell

Novell, Inc. (Nasdaq: NOVL) poskytuje infrastrukturní software pro otevřené podnikové systémy. Novell je lídr na poli linuxových operačních systémů pro osobní počítače i datové centrum a v oblasti softwaru pro zabezpečení a správu smíšených prostředí IT. Novell pomáhá zákazníkům po celém světě minimalizovat náklady, komplikace a rizika a umožňuje jim soustředit se na inovace a růst. Další informace najdete na webu www.novell.com.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru