Nesmrtelný COBOL slaví 50 let

Vše začalo v květnu 1959 na schůzi Pentagonu kde US Department of Defense organizoval schůzku za účelem vymyšlení zkratky pro tehdejší Common Business Computing Language.
reklama

Na schůzi bylo zastoupeno celkem 6 hlavních počítačových a mainframových společností tehdejší doby: Burroughs Corp., IBM, Minneapolis-Honeywell, RCA, Sperry Rand a Sylvania Electric Products. Ještě před koncem roku byla specifikace nového jazyka kompletní a poté v ruce 1960 "požehnána" ze strany Defense Department Executive Committee.

Jak vidíme, počátky COBOLU lze datovat do několika okamžiků - viz lidské dilema "Začíná život početím nebo zrozením?" Dle statistiky provedené v listopadu 2008 Datamonitorem, je na světě toho času na 200 miliard stále "živých" řádků kódu a zhruba 5 miliard přibývá každý rok. Je to zvláštní, ale i dnes cca 1,5 - 2,0 milionu programátorů stále pracuje s tímto jazykem. MANTIS, FORTRAN, MUMPS, Forte a Smalltalk zazářily a pohasly, ovšem COBOL tu zřejmě bude stejně dlouho jako business sám...

Zdroj: The Register

Autor článku: Petr Hájek

Bývalý redaktor Maxiorla. Pravidelně čtenáře zásoboval novinkami ze světa IT.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru