Nadějný projekt Stage6 končí

Velmi ambiciózní projekt nazvaný Stage6 k dnešnímu dni ukončil svou činnost. Server byl určen pro sdílení FullHD videa na Internetu. Nejpravděpodobnějším důvodem jsou velké nároky na jeho provoz.

Reklama

Server Stage6 byl provozován společností DivX, Inc., která se dlouhodobě věnuje problematice komprimace videa. Stage6 byl podobný známému YouTube s tím rozdílem, že nabízel možnost uložení a prohlížení videa ve FullHD kvalitě. Jednoduše řečeno byla videa mnohokrát kvalitnější, než jsou na YouTube.

DivX, Inc. se však rozhodl, že nároky na provoz a správu tohoto serveru jsou nepřijatelné a firma se rozhodla soustředit na jiné aktivity. Jelikož Stage6 postupně nabýval na popularitě, je tento krok určitě poměrně nešťastný. Je možné, že ukončení podpořily problémy s autorsky chráněnými videi, se kterými se server v poslední době potýkal.

Zdroj: Stage6

Reklama

Komentáře

Na Stage6 se sice dala najít videa ve vyšším rozlišení, než na YouTube, ale setkal jsem se zde i se spoustou videí "vykradených" z YouTube, tedy samozřejmě v nízkém rozlišení a převod do formátu DivX jim rozhodně na kvalitě nepřidal :). Pokud se také dobře pamatuji, tak bylo nutno stahovat a instalovat doplněk DivX web player, což se jistě spoustě uživatelů nechtělo. YouTube sice vyžaduje doplněk také, jenže Flash je dnes prakticky všude a spousta uživatelů se prakticky nesetká s nutností cokoliv instalovat. Navíc - byť je podobných služeb velmi mnoho - se YouTube stal synonymem pro video na internetu. Spousta běžných uživatelů cokoliv jiného, než YouTube nezná, protože o YouTube jim řekl kamarád, jemu zase další, atd. Používají tedy to, co znají od kamarádů a známých, jako to ostatně funguje ve většině případů.

Jasně, to je vždy problém skvělých projektů - nějaký problém s dostupností a propagací. Tedy nutnost instalace Divx Web Playeru a notorická známost konkurence. Připomíná mi to skvělý BeOS - ten zase dojel na nedostupnost aplikací.

 

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Ono to většinou dopadá tak, že autoři nějaké myšlenky sice něco začnou, ale příliš široké známosti a "popularity" s tím nedojdou. Teprve poté, co myšlenku přebere konkurence, mírně ji vylepší, zjednoduší, nebo trochu jinak rozmělní a vypustí mezi lidi, se tato stává úspěšnou, byť jí to může ubrat část potenciálu.

Netvrdím, že je to špatně, ani že je to dobře - zkrátka to tak bývá a v konečném důsledku to je většinou dobré pro uživatele. Viz. třeba Microsoft - za mnoho let své existence už pobral tolik myšlenek a nápadů "odjinud" a většinu z nich dokázal nějakým způsobem prosadit v masovém měřítku, ač v původní podobě se nejednalo o nic "masového". Je jasné, že se to spoustě lidí nelíbí, ale pak je tu možnost, že by se původní myšlenka vytratila úplně, nebo její rozšíření trvalo nepoměrně delší dobu.

Já osobně věřím, že s videem ve vyšším rozlišení přijde velmi brzy třeba právě Google s YouTube, nebo Microsoft s MSN Video, neboť budou chtít předehnat konkurenci. A budou to právě tyto "masové" společnosti, které video na webu ve vysokém rozlišení přinesou mezi široký okruh uživatelů.

... a případně řeknou, že jsou prvními, kdo tak učinil. :-)

 

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Asi tak nějak ;). Ale to už zkrátka k tomu marketingu tak nějak patří a pokud vědí, že jim 90% uživatelů "sedne na lep", protože o ničem co bylo "před námi" nevědí, pak proč se nepochlubit tou úžasnou inovativní funkcí, kterou vám nyní - jako první na světě - nabízíme... :-D.

Myslím, že nebude zase tak dlouho trvat a objeví se nový projekt s HD videem. Lidí chtějí HD, Full HD, aspoň co se podle prodejů placatejch tv týče. Problém bych ještě ale viděl v rychlým připojením k netu.

V podstatě 10 let trvalo, než se DVD stalo masovou záležitostí (u nás). Podobným cyklem si podle mě projdou i HD formáty videa. Navíc všechno souvisí se vším. Pomalý internet, nedostupnost HD vysílání, u nás zatím malá nabídka Bluray s lokalizací, drahá média to všechno je zatím proti HD.

Přidat komentář