MP3 je tu 25 let. Pamatujete si na první konverze cédéček?

V červenci roku 1995 spatřilo světlo světa označení MP3. Přípona souborů, které změnily hudební svět. Samotný formát tohoto souboru je ovšem o něco starší.
reklama

Pokud už to nemám za všechny ty roky zkreslené, tak v dobách před MP3 se hudební soubory v počítači vyskytovaly prakticky ve dvojí podobě:

  • MIDI s nasamplovanými vzorky, ve kterých ale byla spousta písníček (nebo spíše melodií bez zvuku), soubory měly relativně malou velikost
  • WAV – záznamy audia, jejichž praktickému rozšíření bránila velká velikost souborů

Když se pak objevila MP3, bylo to jako zjevení. Malé soubory umožnily k malé radosti hudebních producentů masové kopírování, později přišly přenosné přehrávače zvládající MP3 vypálené jako datové soubory na cédéčku, následně i první přehrávače založené na flashkách. iPod, Napster, online služby s hudbou… A zbytek znáte.

A přestože jsou dneska i formáty nabízející lepší zvuk, myslím, že MP3 je stále nejrozšířenější.

Nebylo to ale úplně jednoduché. V dobách, kdy jsme všichni jeli na „Pentiu“ a nazpaměť znali ceníky procesorů, desek a grafických karet z velkoobchodů pro IT, nebyl převod klasického audio CD do MP3 úplně rychlá záležitost. Existovala spousta programů, lidé experimentovali s datovým tokem.

MP3 vyvinuli ve Frauenhoferově ústavu pro mediální komunikaci v Ilmenau, jak tehdy každý dobře věděl. Je to tedy německý vynález. Samotná zkratka znamená MPEG-1/2 Audio Layer 3. Tento formát převodu zvuku do souborů pracuje s nedokonalostí lidského ucha a se ztrátovou kompresí. Oproti nekomprimovanému WAV dosahuje asi desetiny velikosti audio souboru.

Několik milníků ze světa MP3:

  • 80. léta – Karlheinz Brandenburg začíná pracovat na digitální hudební kompresi
  • 1991 – 1992 – schváleny a finalizovány algoritmy MPEG-1 Audio Layer I, II a III
  • 7. 7. 1994 – vydání prvního enkodéru l3enc
  • 14. 7. 1995 – přípona .mp3 nahrazuje dosavadní příponu .bit
  • červen 1999 – Shawn Fanning spouští Napster
Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru