Množství spamu opět vzrostlo - co s ním?

Množství spamu navzdory všem snahám stále roste - podle Googlu se počet nevyžádaných e-mailů v prvním čtvrtletí tohoto roce dokonce zvedl o celých šest procent oproti tomu samému období roku minulého.

Reklama

Bezpečnostní odborníci v minulém roce proti spamu vyhráli mnoho bitev. Média například informovala o rozbití několika tzv. botnetů, neboli sítě počítačů, ze kterých spammeři nevyžádané zprávy odesílají. Dále byly provedeny i zásahy proti poskytovatelům serverů, ze kterých je spam odesílán. Podle včerejšího vyjádření Googlu však bezpečnostní experti budou muset změnit svou taktiku, pokud chtějí v tomto „boji s větrnými mlýny“ vyhrát.

Z analýz totiž vyplývá, že například zrušení botnetu Mega-D s 250 000 počítači mělo na celkové množství odeslaného spamu jen malý, ne-li žádný, efekt. Rozesílatelé spamu se totiž dokáží velmi rychle adaptovat na nové podmínky, o čemž svědčí, že i když se množství spamu v posledním čtvrtletí minulého roku po zničení několika významných botnetů snížilo o 12%, v prvním čtvrtletí tohoto roku byl jeho nárůst již o šest procent větší, než o rok dříve. Jak by se však proti spammerům mělo postupovat, již Google nenaznačil.

Co si o množství nevyžádaných e-mailů myslíte vy? Je vůbec možné proti jejich odesílatelům účinně bojovat?

Zdroj: NW

Tagy: 

Reklama

Přidat komentář