Microsoft uvádí Silverlight 2 – platformu pro tvorbu dynamického on-line obsahu

Nová verze zdarma dostupné technologie Silverlight rozšiřuje podporu multimédií a možnosti využití otevřených vývojových nástrojů pro operační systémy Linux a Mac. Praha, 14. říjen, 2008 Microsoft dnes zpřístupnil novou verzi platformy Silverlight, jedno z nejpokročilejších dostupných řešení pro tvorbu a distribuci multimediálních dynamických aplikací prostřednictvím webového prohlížeče. Silverlight 2 přináší celou řadu nových funkcí a nástrojů, které vývojářům a tvůrcům obsahu umožňují spolupracovat a nabízet uživatelům internetu ještě zajímavější a bezpečnější aplikace a zážitky. Microsoft také oznámil záměr rozšířit podporu open source komunity prostřednictvím pokročilých vývojových funkcí pro technologii Silverlight v integrovaném vývojovém prostředí Eclipse a uvolněním nové sady ovládacích prvků  Silverlight Control Pack (SCP) pod licencí Microsoft Permissive License (Ms-PL).
reklama

V České republice je jedním z největších projektů postavených na technologii Silverlight společný projekt BPA sport marketing a společnosti Telefónica O2 - TV.HOKEJ.CZ. Ten nabízí široké veřejnosti zcela zdarma živé internetové přenosy ze zápasů O2 Extraligy. Příkladem použití ze zahraničí mohou být internetové přenosy z Olympijských her v Pekingu na NBCOlympics.com s výsledkem více než 50 milionů unikátních návštěvníků, 1, 3 miliardy shlédnutí, 70 milionů video streamů a 600 milionů minut shlédnutého videa.

Stáhněte si Silverlight 2

Silverlight 2 si mohou všichni zájemci stáhnout zdarma na stránce http://www.silverlight.cz. Zákazníci, kteří využívají stávající verzi technologie Silverlight, získají novou verzi automaticky.

Nové funkce pro novou generaci webu

Silverlight 2 přináší následující nové funkce:

 • Podpora technologie .NET Framework s Rich Base Class Library: kompatibilní část kompletního.NET Frameworku.
 • Výkonné ovládací prvky: vzákladním prostředí mají vývojáři kdispozici prvky DataGrid, ListBox, Slider, ScrollViewer, Calendar a mnoho dalších.
 • Pokročilá podpora skinovatelnosti a šablon: usnadňuje uživatelskou úpravu vzhledu a ovládání aplikace.
 • Velké přiblížení (Deep Zoom): přináší nedostižnou interaktivitu při prohlížení obrazového materiálu vextrémně vysokých rozlišeních.
 • Rozsáhlá podpora síťových služeb: podpora REST, WS*/SOAP, POX, RSS, a standardních HTTP služeb pro snadnou integraci se stávající infrastrukturou.
 • Rozšířená podpora .NET Framework Language: na rozdíl od jiných prostředí Silverlight 2 podporuje celou řadu programovacích jazyků včetně: Visual Basic, C#, JavaScript, IronPython a IronRuby. Vývojáři tak mohou snadno využít své stávající znalosti a schopnosti pro vývoj Silverlight aplikací.
 • Pokročilá ochrana obsahu: Silverlight DRM, založená na technologii PlayReady, poskytuje robustní ochranu obsahu před zneužitím.
 • Vyšší škálovatelnost a podpora vkládání reklamy: nová verze zahrnuje podporu streamování a progresivního downloadu obsahu, vkládání reklam do šířeného obsahu a pokročilou optimalizaci pro internetové vyhledávače
 • Fungující partnerský ekosystém: Celá řada partnerů, jako jsou společnosti ComponentOne, Infragistics a Telerik, nabízejí produkty, které rozšiřují možnosti vývojářů při tvorbě Silverlight aplikací ve vývojovém prostředí Visual Studio.
 • Podpora různých prohlížečů a operačních systémů: Silverlight funguje voperačních systémech Mac OS, Windows a Linux a ve všech nejrozšířenějších prohlížečích jako jsou Internet Explorer, Firefox a Safari.

Podrobné informace o změnách, které Silverlight 2 obsahuje, najdete v produktové dokumentaci Silverlight 2 na webové adrese http://www.microsoft.com/silverlight/ a také na komunitním webu http://silverlight.net.

Podpora standardů a systémové spolupráce

Microsoft se zavázal k podpoře otevřenosti a systémové spolupráci. V rámci této podpory bude Microsoft financovat projekt integrace pokročilých vývojových funkcí platformy Silverlight do otevřeného vývojového prostředí Eclipse. Vedoucím tohoto projektu a příjemcem finanční podpory bude Soyatec, francouzský poskytovatel IT řešení a člen organizace Eclipse Foundation.  Soyatec plánuje zveřejnění tohoto projektu na serveru SourceForge pod licencí Eclipse Public License Version 1.0 a hodlá jej předložit organizaci Eclipse Foundation jako otevřený projekt.

Microsoft také uvolní sadu ovládacích prvků Silverlight Control Pack (SCP) a zveřejní technické specifikace Silverlight XAML Vocabulary na vývojářských webových stránkách MSDN. Specifikace Silverlight XAML Vocabulary, zveřejněné pod licencí Open Specification Promise (OSP), usnadní nezávislým vývojářům tvorbu produktů, které dokáží číst i zapisovat XAML pro Silverlight.

Sada ovládacích prvků Silverlight Control Pack rozšíří možnosti zabudované v technologii Silverlight o prvky DockPanel, ViewBox, TreeView, Accordion, AutoComplete. Celou sadu pak Microsoft uvolní pod licencí Microsoft Permissive License (Ms-PL) schválenou organizací Open Source Initiative.

Kromě finanční podpory vývoje otevřeného vývojového prostředí Eclipse Microsoft v současnosti nabízí pokročilé nástroje pro vývoj Silverlight aplikací v nástrojích Visual Studio 2008 a Expression Studio 2. Podpora technologie Silverlight se nově týká také bezplatně nabízeného produktu Visual Web Developer 2008 Express Edition.

Zkušební verze projektu společnosti Soyatec je už nyní k dispozici IT profesionálům na webové adrese http://www.eclipse4sl.org, dostupnost finální verze je plánována na druhou polovinu roku 2009.

O společnosti Microsoft

Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT") byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.

Tagy
Autor článku: tisková zpráva

Tiskové zprávy společností a agentur související s náplní webu Maxiorel.cz jsme zveřejňovali pod tímto fiktivním autorem. Máte-li zájem o podobnou spolupráci, ozvěte se.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

 • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru