Microsoft pomohl vytvořit 73 000 pracovních míst v ČR

Nezávislý průzkum provedený v 82 zemích světa, včetně České republiky, ukazuje, že každá koruna, kterou vydělá Microsoft v ČR, generuje dalších přibližně 10 korun do české ekonomiky
reklama

Přední analytická společnost IDC a společnost Microsoft zveřejnily výsledky celosvětové studie ukazující dopad IT průmyslu na investice, tvorbu pracovních míst, národní hospodářství a daňové příjmy celkem v 82 zemích světa. 

Studie IDC předpovídá, že IT sektor vytvoří v následujících 4 letech jen v České republice 40 000 nových pracovních míst a 700 nových firem. Ve střední a východní Evropě to bude až 676 000 míst a celosvětově 7,1 milionu zaměstnaneckých příležitostí. Ve stejné době se v České republice zvýší roční náklady na IT o 8,5 %, na software samotný pak o 9,4 %, celosvětově se pak očekává zvýšení o 6,1 % u IT sektoru a 7,9 % u softwaru. Náklady na IT v Česku tvoří 2,75 % HDP, což je více než celosvětový průměr ve výši 2,5 %.

Průzkum IDC se zaměřil na 82 zemí z celého světa, které představují 99,5 % celosvětových výdajů na technologie. IDC zjistilo, že partnerský ekosystém společnosti Microsoft – definovaný jako soubor lidí pracujících v IT společnostech a IT profesionálů, kteří vytvářejí, prodávají anebo distribuují produkty na platformě Microsoftu – hraje klíčovou roli v celkovém rozvoji IT průmyslu a má zásadní dopad na růst pracovních míst a ekonomický rozvoj. 

V roce 2007 je díky partnerskému ekosystému společnosti Microsoft vytvořeno v České republice celkem 73 000 pracovních příležitostí, což představuje 48 % všech pracovních míst v celém našem IT průmyslu. Ve střední a východní Evropě je to 694 000 pracovních míst a v celosvětovém měřítku dokonce 14,7 milionu, což představuje 42 % z celkového počtu zaměstnanců v celém IT odvětví.

„Technologie jsou dnes klíčovým faktorem pro ekonomický, sociální a technologický pokrok, tedy pro udržitelný ekonomický růst na celém světě,“ říká Jozef Gemela, Consulting Manager pro region CEMA ze společnosti IDC. „Průzkum IDC prokázal, že software ve velké míře přispívá k rozvoji IT podnikání. Dokazuje to také výrazný příspěvek partnerského ekosystému společnosti Microsoft, především v oblasti tvorby lokálních podnikatelských příležitostí a nových pracovních míst.“ 

Studie dále zjistila, že každá jedna koruna, kterou Microsoft vydělá v roce 2007 v České republice, přinese dalších přibližně 10 korun do české ekonomiky. V regionu střední a východní Evropy pak dokonce každý jeden dolar vydělaný společností Microsoft stojí za dalšími 14 dolary generovanými v tomto regionu. V roce 2008 jsou v České republice očekávány investice do infrastruktury, lidských zdrojů, marketingu a rozvoje podnikání ze strany partnerského ekosystému společnosti Microsoft ve výši 7,8 miliardy korun, v regionu střední a východní Evropy pak 3,2 miliardy USD a celosvětově dokonce 91 miliardy USD.

„Průzkum IDC poukazuje na enormní vliv softwaru na tvorbu lokálních pracovních míst a růst ekonomiky po celém světě, a to jak v rozvojových, tak rozvinutých trzích,“ řekl Jan Mühlfeit, Chairman Europe společnosti Microsoft. „Informační technologie již pomáhají více než miliardě lidí po celém světě, více než 5 miliard na ně však stále čeká. Součástí našich aktivit prezentovaných pod názvem „Potenciál bez hranic“ (Unlimited Potential), jejichž význam zdůrazňuje i studie IDC, je snaha o zlepšení vzdělávání, podporu lokálních inovací a vytváření nových pracovních míst a příležitostí, které všem lidem na světě přinesou nové možnosti sociálního a ekonomického růstu. Naším cílem je umožnit všem lidem a komunitám realizovat své sny a poskytnout jim k tomu relevantní a dostupné technologické zázemí.“ 

Hlavní zjištění

Na základě sledování 82 zemí byly identifikovány následující trendy:

·         Microsoft je významnou součástí světového IT průmyslu. Microsoft a jeho partnerský ekosystém zaměstnává 14,7 milionu zaměstnanců celosvětově, 694 000 ve střední a východní Evropě a 73 000 v ČR. Tento partnerský ekosystém tak pomáhá urychlit rozvoj všech národních ekonomik. 

·         V následujících čtyřech letech se celosvětově počet pracovních míst spojených s Microsoftem zvýší téměř o 3 miliony jako část nově vzniklých míst v IT sektoru, který se odhaduje na 17,4 milionu.

·         Partnerský ekosystém Microsoftu zaměstnává po celém světě nejméně 40 % lidí pracujících v IT průmyslu a v roce 2008 se předpokládá investice téměř 100 miliard amerických dolarů do lokálních ekonomik (3,2 miliardy USD ve střední a východní Evropě; 7,8 miliardy korun v Česku). 

·         Software sice představuje malý podíl na IT investicích, ale má nepoměrně větší pozitivní vliv na lokální hospodářství. Přestože celosvětově bude v roce 2007 na software vydáno pouze 21 % celkových nákladů na IT, bude s ním spojeno přes 42 % pracovních sil (v ČR je to 20 % oproti 54 % pracovních míst).

·         V roce 2007 dosáhnou celkové celosvětové daňové příjmy, které jsou důsledkem aktivit společnosti Microsoft a jeho partnerského ekosystému, 514 miliard USD. 

·         1 koruna vydělaná v ČR společností Microsoft generuje v národním hospodářství dalších přibližně 10 korun. V regionu střední a východní Evropy pak jeden dolar z příjmu společnosti Microsoft vytváří dalších 14 amerických dolarů, celosvětový průměr poté činí téměř 8 dolarů na jeden dolar pro Microsoft. 

Další informace jsou dostupné zde:

http://www.microsoft.com/about/corporatecitizenship/citizenship/economicimpact/default.mspx

http://www.microsoft.com/presspass/presskits/globalimpact/default.mspx

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru