Microsoft kupuje úložiště zdrojového kódu GitHub

Konec open source. Další pohřbený projekt. Podobné výkřiky se ozývají v internetových diskuzích poté, co proběhlo oznámení, že Microsoft koupil provozovatele verzovaného úložiště zdrojového kódu GitHub. Stálo ho to 7,5 miliardy amerických dolarů.

Reklama

GitHub tedy coby jedno z největších úložišť zdrojového kódu patří Microsoftu, jedné z největších softwarových společností. Nákup můžeme přirovat k pořízení sociální sítě LinkedIn, komunikátoru Skype či divize mobilních telefonů Nokia. Zapadá to do jeho strategie, kdy současný Microsoft dává najevo svou lásku k open source projektům a online službám.

Není sice pravděpodobné, že by Microsoft v brzké době výrazně řízl do fungování či brandu GitHubu, do budoucna se to asi vyloučit nedá. Loni Microsoft ukončil svoje úložiště zdrojového kódu Codeplex, které běželo 11 let. Snad se mu bude s GitHubem dařit o něco lépe.

GitHub není jen ono primární úložiště. Napadají mě otázky spojené s bočními projekty. Jak to bude s vývojem editoru Atom, když je tu podobné Visual Studio Code? Co bude s GitHub Pages, bezplatným hostingem pro open source projekty?

Jak se ukazuje, ne každý Microsoftu důvěřuje. Jak ohledně budoucnosti GitHubu, tak třeba s ohledem na umístění svých zdrojových kódů u této společnosti. Těžko říci proč, každopádně konkurenční úložiště GitLab dnes zaznamenalo 10násobný růst oproti normálu.

Zdroj: Microsoft a GitHub

Reklama

Přidat komentář