Měsíční poplatky už i za tisk. Přichází HP InstantInk

Na online tiskové konferenci dnes HP představilo novinářům svou novou službu určenou pro domácnosti. HP InstantInk přichází s konceptem, kde je tisk na zakoupeném zařízení pojat jako služba s pravidelným měsíčním poplatkem. Důraz klade na ekologii a co nejméně starostí pro uživatele.
reklama

Jaké se vám vybaví aktuální trendy (nejen) v oblasti IT? Pravděpodobně to bude přechod do cloudu, ekologie a velký nárůst předplacených služeb. HP k tomu zmiňuje ještě hybridní životní styl, což překládá jako možnost pracovat odkudkoli a kdykoli.

Pravidelné měsíční platby za předplacené služby vytahují z našich peněženek, nebo spíše z online účtů, stále více peněz. Pominu teď nějaký rozbor, jestli je to v pořádku nebo ne, případně jak nad tím udržet kontrolu. Faktem je, že pro poskytovatele těchto služeb je to výhodné. Jen se mrkněte, kolik programů, které jste si dříve koupili jako krabici a nechali řadu let bez upgrade, nyní každoročně platíte v rámci nějaké služby.

HP se na tento trend pokouší naskočit s novou službou nazvanou HP InstantInk. Její zástupci nám během tiskovky několikrát zdůraznili, že půjde především o pohodlí pro uživatele a ekologii.

HP InstantInk

Díky pravidelným platbám nebudete na suchu. Tedy s inkoustem či tonerem

Princip je jednoduchý. Zvolíte si nějaký tarif a budete platit měsíční částku, v rámci které vytisknete stanovený počet stránek. HP vás bude sledovat a jakmile zjistí, že se blíží vyčerpání inkoustové cartridge nebo toneru v laserovce, s předstihem vám automaticky přijde balíček s novým materiálem. Za ten samozřejmě neplatíte, to je v ceně služby.

Pokud se zastavíme u té ekologie, tak součástí dodávky nového materiálu je také předplacená odpovědní obálka, do které po vytištění poslední stránky vložíte vyčerpaný zásobník a bezplatně to odešlete zpět do HP k ekologické likvidaci.

Měsíční platba počítá vytištěné stránky a nerozlišuje přitom, jestli tisknete plnobarevné fotografie nebo jedno malé písmenko do prostředku A4. To by znělo výhodně. Ještě lepší se zdá slíbená úspora 50 % – 70 % na inkoustové, resp. laserové tiskárně. Škoda, že výpočet této úspory je zjevně tak složitý, že jej jednoduše nebylo možné vysvětlit.

Jak to bude v praxi s novou tiskárnou?

Zatímco hardware prodává HP přes svoji partnerskou síť, tisková média vám bude v rámci InstantInk dodávat přímo. Nové tiskárny vyžadují připojení k Wi-Fi a internetu. I pokud mají USB konektor, ten bude zaslepen, aby koncový uživatel věděl, že primárně má tiskárnu zprovoznit právě s bezdrátovým spojením.

To je kritické pro využití InstantInk. Tiskárna totiž bude průběžně posílat data o vytištěných stranách, aby v HP jednak sledovali, jak čerpáte domluvený tarif, jednak proto, aby mohli včas poslat náhradní inkoust nebo toner.

Z toho důvodu má také nová řada tiskáren vestavěný mechanismus pro automatickou obnovu připojení k síti a funkci Smart Security kontrolující zabezpečení. Funkce Private Pickup umožní zadat tisk vzdáleně a následně si jej vyzvednout, až se k tiskárně fyzicky vrátíte.

Inkoustové a laserové tiskárny, které novou službu využívají, mají ve svém označení za číslem písmenko e. Fungovat samozřejmě budou i klasickým způsobem, je tedy na vás, zda je k InstantInk zaregistrujete nebo ne. Primárně jsou ale určeny pro tuto službu.

HP InstantInk

Jako dodatečné benefity k využití HP InstantInk společnost uvádí následující:

  • 1 rok záruky navíc (ovšem neplatí při pořízení tiskárny na IČ)
  • 6 měsíců služby na zkoušku
  • Už zmíněnou až 70% úsporu nákladů

Využívání InstantInk lze ukončit kdykoli, nejste vázáni nějakým napevno domluveným časovým úsekem. Předpokládám, že jednotka je zkrátka ten jeden předplacený měsíc.

I některé starší tiskárny lze do programu zapojit. Jestli je možné InstantInk využít i s vaším OfficeJetem, DeskJetem nebo LaserJetem, ověříte na webu hpinstantink.cz.

Appka jako bonus

Na tiskárny budete moci samozřejmě tisknout i z mobilních zařízení. Na tiskové konferenci nám ukázali HP Smart App, která kromě obsluhy tiskárny nabízí třeba hromadné skenování více dokumentů najednou za pomoci fotoaparátu. Dokumenty rozpozná, narovná a uloží jako samostatné soubory ve formátu prohledávatelného PDF, DOCX nebo TXT. Vypadalo to lépe, než znám z Dropboxu.

O peníze jde všem

To nejdůležitější, co vás bude při využití HP InstantInk zajímat, je pravděpodobně cena. Zástupci HP několikrát zmiňovali, že porovnávat klasické náklady na tisk se zvoleným měsíčním tarifem úplně nejde. V jeho rámci platíte za určité pohodlí, kdy nemusíte myslet na to, abyste zašli koupit nové tonery či inkoust. (Na druhou stranu si zase vystojíte frontu na poště nebo na doručovacím místě.) Také je tu ta ekologická likvidace starého média.

Ceník vidíte na přiloženém screenu:

HP InstantInk

Tarif HP InstantInk začíná v případě inkoustovek na 29 Kč za 15 stran měsíčně. Pro majitele laserových tiskáren je to 69 Kč za 50 stran měsíčně. Přepočteno na cenu za výtisk, která nás bez ohledu na veškeré doprovodné vysvětlení stejně nejvíce zajímá:

  • 1,93 Kč až 1,09 Kč za výtisk na inkoustovce
  • 1,38 Kč až 0,53 Kč za výtisk na laserovce

Letmým pohledem na ceny originálních materiálů od HP na e-shopech mi vychází, že pro inkoustový tisk by to mohlo být možná levnější, možná cenově stejné. U laserovek mám obavu, že nejlevnější tarif vychází v ceně za výtisk méně výhodně než nákup celého toneru. Neřeším teď alternativní výrobce inkoustu a toneru.

Na druhou stranu, HP s touto službou, a několikrát to připomínali, míří do domácností, kde bych asi čekal, že pro ně menší měsíční platba bude snesitelnější než nárazově velký výdaj za toner. Je to ale o zvyku a konzervativních povahách každého z uživatelů.

Mezi upřesňujícími dotazy mě zaujalo, že počet vytištěných stran si musíte hlídat. Pokud jej přesáhnete, bude vám naúčtován opětovně váš měsíční tarif. Můžete se sice libovolně přepínat a navyšovat si jej, ale automatické navýšení tu nefunguje.

Nic by vám nemělo bránit používání InstantInk ukončit a své zařízení používat klasicky s nákupem tiskového média po své vlastní ose a tiskárnu místo k Wi-Fi připojit k USB kabelu.

InstantInk v praxi brzy vyzkouším s nějakým zařízením a článek bude následovat.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Komentáře

návštěvník

Obávám se, že s taouto nabídkou bych dodavatele tiskárny poslal do dža (to je místo, kam Slunce nedosáhne) a pokud by na ní trval jako na nové službě, koupím tiskárnu od konkurence... (nebo v bazaru, kdyby se zbláznila i konkurence).

návštěvník

Využívám tuto službu od sprna 2022 a za tu dobu mi bylo zasláno již 5 balení inkoustových kazet (černou kazetu obsahovaly dvě zásilky - má velký objem). Mám střídavě tarif 50 stran za 109 Kč a 100 stran za 179 Kč (ceny se mírně zvýšily od doby psaní článku). Nicméně pokud vezmu v úvahu nejnižší cenu, za kterou se aktuálně dá originální sada kazet pořídit cca 1500 Kč, pořád mi služba vychází nesrovnatelně levněji. Za 1-2 měsíce dorazí sada kazet. Tisknu tedy převážně fotografie - 100% zaplnění listu papíru.
Začal jsem se službou proto, že mi nikdy kazeta nevystačila na deklarovaný počet listů. Dřívě jsem navíc fotografie na potopapír nechával tisknout jinou službou.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru