Maxiorel 4.0 se představuje

Maxiorel po několika letech zásadně převlékl kabátek. Momentálně koukáte na čtvrtou verzi jeho vizuální podoby od chvíle, kdy Maxiorel běží na své vlastní doméně a na redakčním systému Drupal. Jak se vám líbí?
reklama

O změně designu webu jsem uvažoval asi rok. Do té minulé v průběhu času přibyla responze, došlo k přeskládání některých prvků, ale s výsledkem jsem nebyl spokojen. Původní design nebyl příliš moderní, přestože by určitě ještě nějakou dobu vyhovoval. Ovšem díky novým spolupracovníkům jsem si mohl dovolit Maxiorla překabátit do kompletně nového oděvu.

Co všechno se tedy změnilo?

Jak můžete vidět, výchozí šířka nového Maxiorla je 1170px. Necílím tedy už na rozlišení 1024 x 768, které je v dnešní době už poněkud překonané. Větší šířka umožnila efektivnější využití plochy prohlížeče a také změnu písma a jeho velikosti. Arialu jsem dal sbohem, ale zároveň jsem nechtěl už poněkud okoukaný OpenSans. Zvolil jsem tedy písmo Fira Sans od Mozilly.

Na menší rozlišení samozřejmě nezapomínám. Na rozdíl od předchozí verze, která se začala přizpůsobovat menším displejům mobilních zařízení až někdy od šířky 768px, tato reaguje samozřejmě i na menší rozlišení, než je to výchozí, a pohodlně si ji prohlédnete i na iPadu se šířkou 1024px. Maxiorel.cz je nyní tedy plně responsivní. Menším displejům se tu přizpůsobují i tabulky v přehledu fóra nebo hostingů.

Aktuality jsou nyní zvýrazněny symbolem v perexu. Přehlednější je nabídka pro přihlášeného uživatele, a to zejména na mobilních zařízeních. Komentáře jsou hezčí a přehlednější, formuláře pro zadání nových komentářů či reakcí do fóra jsou rovnou na stránce s textem článku.

Další změny jistě najdete na první pohled. Vše je trochu větší, v zásadě ale zůstala zachována všechna stávající funkcionalita.

Nyní už jen šifrovaně

Se změnou designu jsem se odhodlal přejít i na https, tedy šifrované spojení. Časem tak ještě aktivuji podporu SPDY, aby se vám web načítal ještě o něco rychleji. Mám sice trochu obavy o sílu zpětných odkazů a ztrátu pozic ve vyhledávačích, nicméně uvidíme, jaký bude reálný dopad po pár týdnech. Maxiorel nemá zelený adresní řádek, protože mi to přijde pro obsahový web zbytečné, používá ale plnohodnotný SSL certifikát od osvědčené autority a neměl by tedy hlásit žádné problémy ani na různých mobilních zařízeních.

Kdo za to může

S novou podobou Maxiorla jsem si nehrál sám, měl jsem dva pomocníky. Ondra Pohorský, grafik, se kterým poslední měsíce spolupracuji, mi připravil moc pěkný design, který se doufám bude líbit i vám. Se šablonami pro Drupal jsem si trochu hrál sám, ale hlavní část práce spočívala v kódování CSS, které si vzal na starosti můj bratr Lukáš Polzer. Maxiorel je tímto takovým malým rodinným podnikem. Oběma pomocníkům tímto děkuji.

Pevně věřím, že výše popsané změny pomohou k tomu, abyste Maxiorlovi zachovali přízeň a dobře se vám četl, ať už na něj budete koukat z jakéhokoli zařízení. Narazíte-li na nějaký problém či nedokonalost, budu rád za komentáře. Stejně tak za jakékoli kladné i záporné připomínky k novému designu.

No a nyní hurá na psaní dalších článků, protože ty jsou tím, co dělá Maxiorla zajímavým. Alespoň doufám.

Pro srovnání ještě screenshoty předchozí a aktuální verze:

Maxiorel 3Maxiorel 4

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Komentáře

návštěvník

Líbí se mi zejména to rozšíření. Na mobilu si weby nečtu, tak tohle nedovedu posoudit. I když změny na obrázcích nejsou na první pohled vidět, tak drobné změny k lepšímu nikdy nejsou na škodu.

Profile picture for user Jan Polzer

Ono to na malém obrázku asi nevynikne, protože je to prostě zmenšené :-) Ale určitě je tu teď hezčí písmo, všechny formuláře jsou nastylované a právě ta spousta drobností, které člověk nepostřehne, ale ve výsledku dělají příjemný pocit.

návštěvník

vzhled je uhlazenější, celkový dojem je pozitivní. Avšak jsem asi staromódní, ale nepřišel jsem zatím na chuť webům, u kterých se nejdříve načte grafika a až poté písmo.

Na desktopu se vše při opakovaném načtení již chová plynuje, ale pořád vidím, že stránka k načtení potřebuje poměrně velké množství požadavků na servery.

Na mobilu s horší latencí a měnší stabilitou připojení je načítání webu poměrně zdlouhavé a krkolomné. I u opakovaného načtení čekám poměrně dlouho na zobrazení písma. Subjektivně mi to připadá jako zhoršení proti předchozímu stavu.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru