Large Hadron Collider: Další sukces Linuxu

Největší a nejmocnější rozbíječ atomů na světě, známý též jako LHC, s délkou okruhu přes 27 km a výkonem v řádu Tera-elektronvoltů je konečně kompletně funkční a pod palcem ho nemá nikdo jiný, nežli Linux.
reklama

Po několika úvodních problémech a nezbytném recesivním předání páčidla a plyšové hračky ve tvaru vetřelce ze hry HF1 reálnému Gordonu Freemanovi je LHC konečně online a pilně sbírající data. V krátkosti připomínáme, že LHC bude studovat na kolizích částic letících velmi blízko rychlosti světla podmínky, jaké byly těsně po vzniku vesmíru. Jak vědci tajně doufají, možná přijde i higgsův boson a mikro-černá díra.

Výkon LHC je skutečně enormní po všech stránkách – zejména zajímavě působí i počet ročně vygenerovaných dat, který by měl dosáhnout k hranici 15 PB (15 000 000 GB). Celá procesorová síť CERNu také stojí za zmínku: Celkem se na 170 místech ve 34 zemích nachází do projektu zapřáhnutých více jak 100 000 procesorů.

Zdroj: ComputerWorld Blogs

Autor článku: Petr Hájek

Bývalý redaktor Maxiorla. Pravidelně čtenáře zásoboval novinkami ze světa IT.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru