Knihy a články

Začátkem roku 2001 jsem se rozhodl publikovat své články. Přiznám se hned, že ze začátku byla motivace hlavně finanční. V době, kdy se čeští uživatelé začali zajímat o operační systém BeOS, jsem začal přispívat pravidelnými články na server českého BeOS Centra. Za vydělané peníze jsem mohl nahradit volně šiřitelnou verzi BeOS verzí komerční. Bohužel doba, kdy jsem byl unesen tmavě modrou krabicí s vynikajícím operačním systémem je již minulostí, stejně jako české BeOS Centrum i tento operační systém samotný.

Upozornění: Informace v této části webu Maxiorel.cz již nejsou aktuální. Novinky týkající se publikační činnosti Jana Polzera najdete na webových stránkách www.polzer.cz.

Computer, Živě a Computer Press

Po několika pokusech na serveru PC Svět jsem zamířil do časopisu Computer. Ze začátku jsem se věnoval ještě BeOSu a hlavně různým zajímavostem okolo operačního systému Linux. Vyzkoušel jsem si několik recenzí hardwaru, později jsem se věnoval především softwarovým produktům. Kromě recenzí jsem napsal také stovky tipů a triků pro Windows i Linux, návody k zajímavým programům, recenze knih z oblasti IT a návodů k programování webových stránek (PHP, MySQL, HTML, JavaScript, ASP.NET). Několik let jsem pro Computer připravoval CD a DVD přílohy.

Kromě Computeru jsem svými příspěvky naplnil stránky některých čísel časopisů Jak na počítač, Osobní finance, Computer Speciál, Katalog moderního bydlení, Moderní kancelář, Domácí kino Home Cinema a dalších. Také pro Computer Speciál jsem připravil mnoho DVD příloh.

Od roku 2004 do konce roku 2007 jsem psal na server Živě.cz, kde jsem se zaměřil především na recenze volně šiřitelných programů pro Windows. Najít tam však můžete i několik odbornějších článků k různým tématům. Velmi zajímavou částí mé práce pro Živě.cz byly rozhovory s předními osobnostmi české informatiky.

Extra Publishing

V současné době provozuji především tento web Maxiorel.cz. Kromě něj přispívám svými články také do časopisů Extra PC, Nejlepší PC rady + návody, ExtraHardware a Svět, které vydává Extra Publishing. Mé články najdete také v české mutaci polského časopisu Linux+ a v angličtině pak na několika zahraničních webech. Od června 2008 do května 2009 jsem byl šéfredaktorem webového magazínu ExtraWindows.cz.

Psaní do časopisů a webových magazínů je velmi zajímavé, toužil jsem však vyzkoušet i psaní knih, které by pomohly uživatelům počítačů v jejich práci. To byl jeden z důvodů, proč vznikly knihy Programy pro kancelář a GNU Emacs a Vim – Kapesní přehled. V první jmenované najde čtenář užitečné informace k ovládání OpenOffice.org, 602 PC Suite, programu Budík a k několika dalším zajímavým doplňkům kancelářského počítače.

Příručka věnovaná Emacsu a Vimu přináší stručný, ale důkladně komentovaný přehled ovládání a široké škály příkazů obou těchto editorů. S touto brožurkou v praktické kroužkové vazbě můžete poznávat editory čtením od začátku do konce, nejlepší službu však splní v roli praktické příručky, budete-li ji mít otevřenou na stole zároveň s jedním z těchto editorů na obrazovce – poslouží vám jako rychlá a spolehlivá nápověda v konkrétních situacích.

 

Kniha DrupalMou zatím poslední knihou je první česká kniha o redakčním systému Drupal. Je nazvána Drupal - Podrobný průvodce tvorbou a správou webů. Své si v ní najdou především začátečníci a mírně pokročilí uživatelé, zabývá se však i tvorbou témat vzhledu a vytvářením nových modulů, takže určitě zaujme i zkušenější uživatele Drupalu.

Na podzim roku 2008 vyšla ve druhém aktualizovaném vydání a stala se tak zatím mou nejúspěšnější knihou. Druhé vydání přináší řadu změn a je zaměřeno na Drupal 6.

 

 

 

 

 

 

 

Přidat komentář