Kdy přijde Drupal 9? Možná okolo listopadu 2021

Osmička je tu s námi asi dva a půl roku. Mnoho lidí se ale ptá, kdy bude vydán Drupal 9. Na podobné téma se rozepsal i otec Drupalu, Dries Buytaert. Určitá vodítka nám dávají znát, proč by mohlo být reálné datum v listopadu či do listopadu 2021.

Reklama

Dries vlastně není první, kdo na svém blogu toto téma rozvinul. Pustil se do něj také jeden z vývojářů osmičkového jádra. Jak víte, Drupal je postaven okolo frameworku Symfony a řady dalších knihoven. Jmenovitě šablonovacího systému Twig, javascriptové nadstavby jQuery, knihovny Guzzle a dalších.

Symfony je však jeden z hlavních určujících faktorů. A jestliže výhled do budoucna říká, že použité Symfony 3 bude ukončeno v listopadu 2021, znamená to, že Drupal by měl do té doby přejít na trochu odlišnější Symfony 4. Tedy za předpokladu, že chce nadále stavět na bezpečných komponentách.

Dobrá zpráva je, že přechod z Drupalu 8 na Drupal 9 by měl být hladký v porovnání s migrací, která nás postihla u aktuální verze.

Když tedy pomineme vývoj ostatních komponent využívaných v Drupalu, můžeme tuto skutečnost brát rovněž tak, že do listopadu 2021 je nutné zmigrovat z Drupalu 7. Jak víme, bezpečnostními aktualizacemi jsou udržovány vždy dvě poslední řady Drupalu. Byť tedy neoficiální diskuze hovoří o tom, že Drupal 7 by byl podporován ještě rok po vydání Drupalu 9.

Další informace v článku When should we release Drupal 9? a The Long Road to Drupal 9.

Tagy: 

slevové kupony

Reklama

Komentáře

Doufám, že někoho napadne zahodit jQuery a přejít plně na ES6, bylo by na čase. Případně víc prorazit vizi React based UI a nechat Drupal jako takový pro generování GraphQL API. Zaříznutí D7 s příchodem D9 by byl rovněž logický krok.

Asi záleží, jak se budou ohlížet na IE11, ve kterým ES6 nejede, pokud se nemýlím. Zahodit jQuery je podle mě nereálné vzhledem k celému ekosystému různých sliderů a dalších udělátek v podobě rozšiřujících modulů.

Vlastně vše, co navrhuješ je moc velká revoluce. Už tak s přechodem na Symfony odpadla celá řada nadšenců, toto by nerozdejchala další půlka současných Drupalistů.

Majitel Maxiorla. Nabízím mimo jiné placené poradenství pro Drupal. Jsem i na Twitteru.

Přidat komentář