Kdy přijde Drupal 9? Do konce roku 2020

Osmička je tu s námi asi dva a půl roku. Mnoho lidí se ale ptá, kdy bude vydán Drupal 9. Na podobné téma se rozpovídal i otec Drupalu, Dries Buytaert. Mělo by se tak stát do konce roku 2020.
reklama

Dries vlastně není první, kdo na svém blogu toto téma rozvinul. Pustil se do něj také jeden z vývojářů osmičkového jádra. Jak víte, Drupal je postaven okolo frameworku Symfony a řady dalších knihoven. Jmenovitě šablonovacího systému Twig, javascriptové nadstavby jQuery, knihovny Guzzle a dalších.

Symfony je však jeden z hlavních určujících faktorů. A jestliže výhled do budoucna říká, že použité Symfony 3 bude ukončeno v listopadu 2021, znamená to, že Drupal by měl do té doby přejít na trochu odlišnější Symfony 4. Tedy za předpokladu, že chce nadále stavět na bezpečných komponentách.

Dobrá zpráva je, že přechod z Drupalu 8 na Drupal 9 by měl být hladký v porovnání s migrací, která nás postihla u aktuální verze.

Když tedy pomineme vývoj ostatních komponent využívaných v Drupalu, můžeme tuto skutečnost brát rovněž tak, že do listopadu 2021 je nutné zmigrovat z Drupalu 7. Jak víme, bezpečnostními aktualizacemi jsou udržovány vždy dvě poslední řady Drupalu. Byť tedy neoficiální diskuze hovoří o tom, že Drupal 7 by byl podporován ještě rok po vydání Drupalu 9.

Další informace v článku When should we release Drupal 9? a The Long Road to Drupal 9.

Aktualizováno 12. 9. 2018:

Podle slajdu z Drupal Europe a zmínky na Twitteru by měl Drupal 9 přijít někdy do konce roku 2020. V listopadu 2021 skončí podpora pro Drupal 8. Majitelé webů by tak měli jeden rok na přechod z Drupalu 8 na Drupal 9.

I když tedy Drupal 9 přijde o rok dříve, než se původně uvažovalo, široce rozšířený Drupal 7 bude přesto podporovaný do listopadu 2021. Budou tedy existovat tři podporované řady Drupalu. Sedmička se také dočká podpory nových verzí PHP a placeného Long Term Support. Více na blogu Driese.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Komentáře

návštěvník

Doufám, že někoho napadne zahodit jQuery a přejít plně na ES6, bylo by na čase. Případně víc prorazit vizi React based UI a nechat Drupal jako takový pro generování GraphQL API. Zaříznutí D7 s příchodem D9 by byl rovněž logický krok.

Profile picture for user Jan Polzer

Asi záleží, jak se budou ohlížet na IE11, ve kterým ES6 nejede, pokud se nemýlím. Zahodit jQuery je podle mě nereálné vzhledem k celému ekosystému různých sliderů a dalších udělátek v podobě rozšiřujících modulů.

Vlastně vše, co navrhuješ je moc velká revoluce. Už tak s přechodem na Symfony odpadla celá řada nadšenců, toto by nerozdejchala další půlka současných Drupalistů.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru