Kauza LimeWire: jak to bude s P2P sítěmi?

Americký LimeWire je prý “světovým nejpopulárnějším programem určeným k sdílení dat” a pokud nahrávací studia obdržela soudní povolení k zakázání služby, miliony uživatelů od ní budou odříznuty.

Reklama

Nahrávací studia a další společnosti produkující obsah však nemohou zabránit uživatelům, aby se rychle přesunuli k jiným podobným programům. Navzdory tomu však rozhodnutí z tohoto týdne přináší několik zajímavých poznatků. Tím hlavním je, že podle soudkyně je Gorton osobně zodpovědný za porušování autorských práv. Což je přelomové rozhodnutí, uvážíme-li například, že webový portál YouTube se brání tím, že nemůže dohlížet na všechna videa, která uživatelé dají na jeho servery (i když jsou ilegální).

A zaleknout by se mohli také tvůrci jiných P2P sítí, kteří si doteď mysleli, že jsou v bezpečí. Soudkyně také uvedla, že LimeWire měl povinnost filtrovat obsah tak, aby se na síti ilegální data neobjevovala, avšak neudělal to, neboť se bál, že ztratí uživatele. Soudkyně pak uznala důkaz nahrávacích společností, podle kterého bylo 98.8% dat na síti ilegálních. Naví se prý LimeWire zaměřoval na uživatele obnovné služby, Napster, která byla v minulosti zrušena. A problém byl také v tom, že LimeWire uživatelům pomáhal – organizoval například hudbu i když porušovala autorská práva a shromažďoval ji do kategorií jako třeba “TOP 40”.

Hlavním argumentem pro uzavření LimeWire pak byly příjmy sítě, které v roce 2006 dosáhly 20 milionů dolarů - a to za ilegální poskytování autorsky chráněného obsahu, jak uvedla soudkyně. V příštích měsících by měla být vyměřena škoda, kterou LimeWire způsobil - ta se může vyšplhat až na desítky milionů dolarů, což by v konečném důsledku na fungování konkurenčních P2P sítí mohlo mít značný dopad.

Zdroj: Reuters

Tagy: 

Reklama

Přidat komentář