Kaspersky objevil sofistikovaného trojského koně pro Android

Společnost Kaspersky objevila nového trojského koně s názvem "Backdoor.AndroidOS.Obad.a", který je údajně tím nejsofistikovanějším, jaký byl pro Android doposud vyvinut.
reklama

Nový trojan využívá hned několik zero-day děr v Androidu. Jakmile červ infikuje zařízení, jeho prvním cílem je získání administrátorských práv. Pokud se mu to povede, nemůže být trojan smazán a uživatel jej velmi obtížně identifikuje, jelikož není vidět v seznamu spuštěných aplikací. A jakou škodu že nový kód může napáchat? Pro začátek odesílá SMS zprávy na prémiová čísla vlastněná jeho tvůrci, čímž jim vydělává peníze. Navíc Backdoor.AndroidOS.Obad.a může na zařízení s Androidem stáhnout a nainstalovat jiný škodlivý kód a dokonce se sám šíří na jiná zařízení přes Bluetooth nebo Wi-Fi.

Roman Unuchek ze společnosti Kaspersky na oficiálním blogu společnosti uvedl, že nový trojan pro Android vypadá spíše jako červ určený pro Windows. Podobnost Unuchek vidí jak v komplexnosti trojského koně, tak v tom, jak využívá několik děr v systému naráz. Dobrou zprávou pro uživatele je, že trojan zatím není příliš rozšířen - podle Kaspersky Labs tvoří pouze 0.15 % všech infekcí na mobilních zařízeních. Google by podle Unucheka měl co nevidět vydat pro Android aktualizace, které díry, jež Backdoor.AndroidOS.Obad.a využívá, opraví.

Zdroj: Techspot

Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru