K vývoji Windows Serveru 2008 přispěla i Univerzita Hradec Králové

Microsoft dnes v americkém Los Angeles představil novou generaci produktů pro IT infrastrukturu a podnikové aplikace -  serverový operační systém Microsoft Windows Server 2008, vývojové prostředí Microsoft Visual Studio 2008 a databázový server Microsoft SQL Server 2008. Uživatelé tak nyní získávají do rukou nástroje, které jim umožňují lepší provoz IT, vyšší úroveň zabezpečení, snadnější kontrolu nákladů, a zároveň poskytují data pro rychlejší rozhodování. Na český trh budou produkty oficiálně uvedeny 2. dubna 2008 na akci nazvané „Serveronauti, cesta ke hvězdám“. Význam uváděných produktů dokládá i to, že se jedná o největší uvedení produktů pro technickou audienci v historii společnosti Microsoft.
reklama

Výhody a novinky uváděných produktů je možné shrnout do čtyř hlavních oblastí. První z nich je platforma tvořící základ operačního systému, která doznala zlepšení zejména v oblasti správy a spolehlivosti. Nad ní jsou postaveny další 3 pilíře. Pilíř webu, který obsahuje zlepšení zejména v oblasti centrální správy a větší podpory nových webových technologií, dále pilíř virtualizace, který přináší možnosti a nástroje plné virtualizace a terminálových služeb jako součást operačního systému, a to včetně centrální a s infrastrukturou provázané správy. Posledním pilířem je bezpečnost, kde opět došlo k dalšímu vylepšení bezpečnostních služeb systému, jako například Federated Rights Management či přímé integrace služby Network Access Protection umožňující vyšší zabezpečení a kontrolu vzdáleného připojení do vnitropodnikové sítě.

Microsoft při plánování, vývoji, testování a implementaci těchto nových řešení spolupracoval celosvětově s více než tisícem partnerů. Také v České republice se na přípravě těchto produktů podílela celá řada institucí a firem. Jednou z nich je i Univerzita Hradec Králové (UHK), která v rámci tzv. Programu rychlého nasazení (Rapid Deployment) měla jako první v České republice možnost testovat funkčnost Windows Serveru 2008 a aktivně tak přispěla k vývoji tohoto operačního systému. Fakulta informatiky a managementu UHK se při testování soustředila především na problematiku správy identit a přístupu k heterogenním datovým zdrojům, stranou však nezůstaly ani otázky ochrany dat, správy systémů v akademickém prostředí nebo virtualizace serverů. Význam UHK při testování dokládá i skutečnost, že děkan Fakulty informatiky a managementu UHK docent Josef Hynek je jednou ze čtyř osobností ze strany zákazníka z celého světa, které aktivně vystoupili v rámci ceremoniálu k celosvětovému uvedení produktů v Los Angeles.

„Uvedení těchto nových produktů vnímáme jako klíčové pro další směřování trhu serverových řešení a IT infrastruktury. Jsme rádi, že můžeme naše zákazníky a partnery pozvat na skutečně netradiční české uvedení produktů, které se uskuteční již 2. dubna v T-Mobile aréně,“ říká Dalibor Lukeš, manažer serverové divize společnosti Microsoft.

Produkty Windows Server 2008, včetně beta verze virtualizační technologie Hyper-V, a Visual Studio 2008 jsou dostupné již dnes.  Funkčně kompletní verze SQL Serveru 2008 v podobě community technology preview (CTP) je rovněž okamžitě dostupná, uvolnění plné verze SQL Serveru 2008 se pak očekává ve třetím čtvrtletí 2008.  V letošním roce plánuje Microsoft uvést na trh také novou verzi oblíbeného řešení pro menší firmy  Windows Small Business Server 2008 a nově také obdobné řešení pro středně velké firmy pod označením Windows Essential Business Server 2008.  Windows HPC Server 2008, nástupce Windows Compute Cluster Server 2003, navržený pro provoz vysoce výkonných aplikací, bude dostupný v druhé polovině roku 2008. Windows Storage Server 2008, nová generace storage řešení založená na Windows Serveru 2008, bude dostupná na konci roku 2008. 

Více informací o řešeních a blížícím se uvedení produktů na český trh najdete na www.serveronauti.cz.

O společnosti Microsoft

Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT“) byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru