V souvislosti s novým Drupalem 9 jsem potřeboval jeho instalaci na svém vývojovém serveru, který pohání Debian 9 Stretch. Nároky Drupalu ovšem vyžadují novější software, takže jsem se rovnou pustil do aktualizace na Debian 10. Není to nic složitého.
reklama
U Linode provozuji několik virtuálních serverů. A jeden používám pro vývoj nových webů. Když nyní vyšel Drupal 9, chtěl jsem si rozběhnout ukázkovou instalaci, i v souvislosti s knihou tipů a triků, kterou opět připravuji.
Jedním z minimálních požadavků, které Drupal 9 má, je databázový server MariaDB 10.3. Jenže starší Debian, který mi na serveru běžel, novější MariaDB neumí a zůstával i po aktualizaci na verzi 10.1. Nechtělo se mi experimentovat se systémem balíčků, navíc Debian Stretch je již pár let starý a neviděl jsem nic, co by bránilo aktualizaci na Debian 10 Buster. Alespoň jsem měl důvod se do něj pustit.
Povýšení Debianu na novější verzi naštěstí není nijak složité a stačilo asi 20 minut času. Možná méně, nejel jsem jako stroj okamžitě vyťukávající příkazy do klávesnice.
Začnete klasickou aktualizací pomocí příkazů apt update && apt upgrade. Pokračujete příkazem apt-get dist-upgrade. A k tomu dpkg -C pro kontrolu zbytečných balíčků.
Příkazy apt-mark showhold a dpkg --audit zjistíte, co by případně bránilo hladkému povýšení vašeho Debianu.
Nyní zeditujte soubor se zdroji instalačních balíčků. Buď otevřením souboru /etc/apt/sources.list v oblíbeném editoru nebo zavoláním příkazu apt edit-sources.
V seznamu zdrojů stačí nahradit všechny výskyty distribuce stretch za buster. Podobně jsem postupoval, když jsem server aktualizoval z Debianu Jessie.
Pokud máte další balíčky s vlastními soubory zdrojů, převeďte je na nový Debian stejným způsobem. Najdete je ve složce /etc/apt.
Spusťte apt update a zkontrolujte, zda stažení seznamu balíčků funguje. Pokud ne, zeditujte chyby a doplňte ověřovací klíče k dalším zdrojům.
Příkazem apt list --upgradable zobrazíte seznam balíčků schopných aktualizace. Tu spusťte klasickou posloupností apt-get upgrade a apt-get dist-upgrade.
V průběhu instalace asi budete dotázáni na přepis některých konfiguračních souborů. Vybavuji si nastavení mailů, PHP a právě databáze. Vždy jsem ponechal stávající. Aktualizace balíčků s databázovým serverem trvala nejdéle, chvíli jsem si myslel, že proces upgradu vytuhnul.
Pro dokončení upradu na Debian 10 ještě celý server restartujte příkazem reboot. Po naběhnutí zkontrolujte informace o systému příkazem hostnamectl. V jeho výstupu byste měli vidět informace o Debianu 10.
Pokud si chcete udělat pořádek, vyťukejte ještě příkaz apt --purge autoremove, který odebere již nepotřebné balíčky.
I po letech provozu vlastního VPS se podobných kejklí vždy trochu bojím. Ale jak vidno, není to nic složitého. Navíc díky pravidelnému zálohování webů z Virtualminu i zálohování celého serveru přímo na Linode, jsem dostatečně jištěný.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.
Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.
Přidat komentář