Jak hledat obrázky podle předlohy pomocí Google

Potřebovali jste někdy najít obrázek, který by byl podobný nějaké předloze, kterou máte k dispozici? Chcete najít stránku, ze které pochází konkrétní fotografie? Pokud nevíte, jak na to, zřejmě jste ještě nezkusili službu Google - Vyhledávání pomocí obrázku.

Reklama

Situací, kdy máte nějaký obrázek a potřebujete k němu dohledat podobné, nebo jen najít, kde všude na webu se nachází, je celá řada. Již delší dobu funguje zpětný vyhledávač obrázků na adrese www.tineye.com. Funguje docela spolehlivě - stačí do něj nahrát zdrojovou fotku nebo zadat její URL a počkat na výsledky.

Zpětné hledání obrázků nabízí i přímo Google. Dokonce máte hned tři možnosti, jak zadat předlohu pro takové hledání:

Přetáhněte obrázek do vyhledávače

Tím nejjednodušším způsobem je zřejmě přetažení obrázku. Otevřete si v prohlížeči stránku images.google.com a obrázek na ni prostě přetáhněte ze správce souborů. Pusťte jej nad panelem, který se na stránce objeví - když obrázek upustíte mimo panel, otevře se prostě v prohlížeči.

Google se pokusí najít daný obrázek ve své databázi. Pokud se mu to nepovede, nabídne alespoň vizuálně podobné obrázky ve stejných velikostech a barvách.

Google

Hledání podobných obrázků

Když neumíte přetahovat

Pokud máte s přetahováním obrázků problémy, nebo pokud chcete zpětně hledat obrázek nacházející se někde na internetu (a nechcete jej nejdříve stahovat do počítače), pak na stránce images.google.com klepněte na nenápadné tlačítko s fotoaparátem. Nabídne se vám zadání URL obrázku nebo možnost jeho nahrávání z počítače. Pokračování je stejné, jako u předchozího postupu.

Nakreslete a hledejte

Zpětného hledání obrázků můžete docela dobře využívat i ve svých vlastních skriptech na webu. Nedávno jsem objevil stránku, která je pěknou ukázkou takového využití. Jmenuje se Google Image Search by Drawing. Funguje tak, že nabídne kreslící plátno, výběr tloušťky štětce a několik barev. Na plochu si pak můžete nakreslit obrázek, který poslouží jako předloha pro hledání.

Poté stačí jen kliknout na tlačítko Search by Drawing a počkat na výsledky.

Google Image Search by Drawing

Google Image Search by Drawing

Zpětné hledání obrázků je docela praktická pomůcka, stejně jako hledání obrázků podle licence, velikosti nebo převládajících barev.

Tagy: 

Reklama

Přidat komentář