INVEX - DIGITEX zdůrazňuje počítačovou bezpečnost

Každý den se internetem pohybují tisíce škodlivých kódů a bez zabezpečení je pouze otázkou času, kdy bude počítač připojený k „síti“ napaden. Škody, které tyto útoky způsobují, jsou často astronomické a zcela jista se nemůže cítit žádná skupina uživatelů. Jak těmto hrozbám dneška čelit se na podzimním INVEXu - DIGITEXu dozvíme od nejlepších světových bezpečnostních expertů ze společností AEC, ESET, Grisoft, SkyNet/MCAfee, PCS, Symantec nebo SODAT.
reklama

Vnější a vnitřní nepřítel jako útočník, červi, adware, spyware a trojské koně jako prostředek napadení - a antiviry, antispamy, firewally a šifrování dat jako způsob ochrany. Toto a mnohem více bude v nebývale široké míře diskutováno na letošních veletrzích INVEX a DIGITEX. Jedná se totiž o problematiku, která zcela zásadním způsobem ovlivňuje fungování moderní informační společnosti.  

„Různé průzkumy se shodují, že finanční škody, způsobené nejrůznějším škodlivým kódem, se pohybují v řádu desítek miliard dolarů. Jedna z posledních zveřejněných statistik uvádí, že každý únik dat, obsahující osobní informace nebo jiné citlivé údaje, přijde v přepočtu firmu zhruba na 5,5 milionu korun. S datovými úniky se setkalo asi 60 procent respondentů tohoto průzkumu, přičemž celkové škody, které různé bezpečnostní incidenty firmám způsobily, dosáhly v každé asi 40 milionů korun ročně,“  říká na otázku škod, jež napáchají viry na nezabezpečených systémech Michal Jukl, který ve společnosti GRISOFT zastává funkci vedoucího obchodního oddělení pro ČR a SR a dodává: „Nejrizikovější skupinou jsou dnes zřejmě malé a střední firmy bez vlastního administrátora počítačové sítě.“  Podle Jakuba Lohniského z ESETU nejsou uchráněni ani domácí uživatelé: „Virové infiltrace se šíří právě hlavně díky laickým uživatelům, kteří podceňují bezpečnostní rizika spojená s připojením počítače do internetu.“  „Tím nejhorším případem je pak PC bez aktualizované ochrany, které je připojeno k internetu a jehož uživatel rád „proklikává“ podezřele lákavé nabídky a instaluje všemožné aplikace stažitelné zdarma,“ dodává Aleš Pikora z PCS.

Přitom klíčem k ochraně důvěrných dat uživatelů je především osvěta, jejímž prostředkem se veletrhy INVEX – DIGITEX každoročně stávají. Více než 100tisíc očekávaných návštěvníků se bude moci i letos setkat s tím nejlepším, co na světě existuje; vždyť třeba slovenský ESET nebo brněnský Grisoft už řadu let platí za špičky v této oblasti a jsou pravidelně hodnoceny na čele žebříčků odborných časopisů, zabývajících se účinností ochrany před viry. Každý se bude moci přesvědčit o účinnosti nabízených produktů z oblasti antivirové ochrany. „Vynikající bezpečnostní řešení od renomovaných firem jsou aktualizována několikrát denně a rozpoznají i dosud neznámé hrozby,“  říká Jakub Lohniský z ESETU a dodává: „Reakční doba od zachycení nového škodlivého kódu po vydání aktualizace se u renomovaných antivirových firem pohybuje od několika minut do několika hodin.“ „Antivirové produkty nejsou jediným zástupcem bezpečnostních programů. A virová nákaza není jedinou bezpečnostní hrozbou pro počítač nebo data na něm uložená. Samozřejmě proaktivita a předcházení požárům je výrazně cennější než hašení požáru již vzniklého. Například nástroje šifrující data jsou typickým příkladem proaktivního přístupu – bez ohledu na to, kdy, jakým způsobem a jaký útočník data získá, jsou pro něj nečitelná. Šifrování tak chrání stejně jako bezpečnostní pásy v autě – po nárazu je na jejich zapínání již pozdě, říká Martin Ondráček ze SODATu. 

Lídři trhu posilují svoji účast

Společnost ESET v letošním roce bude s výrazně větší expozicí, která pro návštěvníky slibuje mnohá očekávání. „Na INVEX připravujeme spoustu novinek, které jsou v tento okamžik ve stádiu intenzivního testování. Proto nechceme zatím uvolnit konkrétnější informace o připravovaných novinkách, ovšem věříme, že antivirový systém NOD 32 bude znovu obhajovat úspěch v návštěvnické anketě Diamantové oko,“  říká Jaroslav Fabián, marketingový ředitel společnosti ESET. Největší firmou na ploše v oboru informační bezpečnosti bude Grisoft, který kromě vlastní expozice chystá přednášku věnovanou problematice zabezpečení dat a ochraně před škodlivým kódem, jako jeden z partnerů na třetím ročníku odborné konference Svět IT Security. Na svém stánku pak vedle komplexního řešení ochrany AVG Internet Security předvede produkt AVG Admin, který je součástí síťových licencí a umožňuje jejich vzdálenou správu, aktualizaci i nastavení bezpečnostních pravidel z jednoho místa. Pro malé a střední firmy je určen AVG SBS Edition. Pro domácí uživatele pak AVG Internet Security Home Edition, která umožňuje za zvýhodněnou cenu komplexní ochranu až tří počítačů. Profesionálům slouží produkt AVG Rescue CD, který dokáže zachránit infikovaný počítač a obnovit operační systém. Na detekci a odstraňování rootkitů se specializuje produkt AVG Anti-Rootkit, který je k dispozici zdarma v anglické verzi. PCS se chystá oslovit zákazníky na odborných doprovodných akcích, stejně jako AEC a Symantec.   

„Pro nás je INVEX vždy příležitostí potkat současné i budoucími zákazníky. Právě kontakt s nimi a získání zpětné vazby jsou pro firmu hlavními pilíři veletrhů. Samozřejmě je INVEX i vhodným místem pro prezentaci pokroků v našich produktech, proto i letos směřujeme naše vývojové aktivity tímto směrem,“ říká Martin Ondráček, produktový manažer SODATu. Bezpečná komunikace, to je hlavní motto, se kterým společnost SkyNet bude prezentovat produkty a řešení MCAfee zejména prodejcům informačních technologií v části pavilonu G2 s registrovaným vstupem. Na prodejce v části Reseller Meeting Point svůj invexový stánek soustředí také AveNet s nabídkou HW a SW řešení v oblasti bezpečnosti dat a zabezpečení dat s centrální správou pod značkou Ultimaco Safeware. V pavilonu G2 bude nepřehlédnutelnou také expozice společnosti Data Storage, která se zaměřuje na ochranu dat na bázi výkonných softwarových a hardwarových nástrojů společnosti EMC.

Samostatné prezentace firem pak doprovodí dvě konference s bezpečnostní problematikou. Podnikovým manažerům IT a profesionálům bude určena konference Svět IT Security s podtitulem „Vytvořme si bezpečnou budoucnost“, která se uskuteční 24. října v sále Morava v pavilonu A3. Naopak širokou veřejnost si klade za cíl oslovit páteční Antivirová konference, která se bude konat v prezentačním sále v pavilonu G1.

Zdroj: Tisková zpráva Veletrhy Brno, a.s.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru