Data pro vznik infografiky byla posbírána na základě údajů vycházejících ze statistiky 10 nejlepších profesionálů ve čtyřech kategoriích, z deseti národností. Je to zaměřeno docela dost na národnostní rozdíly, takže pokud vám takové škatulkování vadí, asi se ani nekoukejte.
Pro ostatní může být zajímavé, jak si stojí Němec v porovnání s profíky z Ruska, Austrálie nebo Indie. Docela mě překvapilo, že navzdory mnohem nižší spokojenosti u indických freelancerů v porovnání s ostatními, je zde velký podíl opakované spolupráce. Cena zřejmě hraje při rozhodování velkou roli.
Já mohu ze své zkušenosti porovnat kvalitu komunikace a práce Indů, Australanů, Rumunů, Číňanů a Vietnamců. Přestože o nějaké úctě k autorským právům si asi ve spojení s některými státy neděláme iluze, musím říci, že nejkvalitnější články mi na mé zahraniční weby napsali právě Číňané. Ať co se obsahu týče, tak toho, že nešlo o kopie. V případě komunikativně sice velice schopných a podle jejich zpráv i všehoschopných Indů (slíbí cokoli a do krve se pohádají, že jsou ten nejlepší) jsem řešil jeden plagiát za druhým. V lepším případě to bylo pospojováno z několika zdrojů, v horším jen okopírované s doplněným odstavcem obecného textu.
Spolupracoval jsem také s několika kodéry a vývojáři Drupalu z Vietnamu. Cenově byli srovnatelní s indickými kolegy, kvalitou nesrovnatelně jinde, stejně jako dodržováním termínů a rychlostí.
Zmíněná infografika je zde. Docela by mne zajímalo, jak je to s českými nezávislými vývojáři a grafiky. Máte zkušenosti s podobnými weby pro najímání profesionálů?
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.
Přidat komentář