Hackeři se vracejí ke starým technikám

Společnost Symantec upozornila na rostoucí hrozbu distribuce a šíření nebezpečného softwaru prostřednictvím vyměnitelných zařízení.

Reklama

Zatímco v 80. a 90. letech minulého století šířili hackeři svůj software skrze diskety, dnes, o dvacet let později, vše nasvědčuje tomu, že se nám historie opět opakuje: Jen v současné době tyto staré nebezpečné kódy modifikovali pro použití na vyměnitelných paměťových zařízeních s (obvykle) USB rozhraním. Účel je samozřejmě pořád stejný, vše slouží k šíření škodlivého softwaru mezi nic netušícími uživateli.

Z průzkumů společnosti Symantec vyplynulo, že pomocí spustitelných souborů přenášených mezi počítači se nyní v oblasti Evropy, Středního východu a Afriky šíří 65 % nebezpečného kódu, což oproti předchozímu roku představuje zvýšení o jednu třetinu. Jak již bylo naznačeno, stojí za tím vyměnitelná média - jmenovitě USB klíčenky, jež dnes stojí pár korun. Jedna drobná změna tu oproti minulým časům ale přece jen je, útoky jsou dnes více finančně motivované: Hledají se v první řadě osobní údaje, které lze v “undergroundové” ekonomice proměnit na peníze.

Zdroj: Zpráva 2009 ISTR (Internet Security Threat Report) společnosti Symantec

Reklama

Přidat komentář