Google chce do své internetové knihovny naskenovat 129 milionů knih

Google včera oznámil, že spočítal celkové množství knih na celém světě - a do desíti let je chce všechny převést do digitální podoby.

Reklama

Podle Googlu je na světě neuvěřitelných 129 864 880 knih. A přes 12 milionů z nich už internetový gigant naskenoval v rámci svého amciózního projektu Google Books, který má za cíl vytvoření největší internetové knihovny na světě. ”Pokud jste součástí společnosti, která se snaží digitalizovat všechny knihy na světě, první co vás napadne je: Kolik těch knih vlastně je?,” napsal Taycher včera na oficiální blog. Společnost shromažďuje informace o knihách z několika systémů jako je například známý ISBN používaný od 60. let. Podle Taychera je však mnohdy problém určit, co vlastně kniha je a co ne.

Google plánuje dokončit skenování všech knih na světě do konce tohoto desetiletí. Jakmile bude digitální knihovna hotova, bude podle Googlu obsahovat čtyři miliardy stránek. Internetový gigant si v současné době půjčuje knihy ke skenování od čtyřiceti knihoven po celém světě. I když se společnost stále soudí s některými vlastníky autorských práv, s většinou se již dohodla a nyní čeká pouze na to, až americký soud rozhodne, zda se na knihy, které již nebyly delší dobu tisknuty, stále autorská práva vztahují.

Zdroj: PCW

Tagy: 

Reklama

Přidat komentář