Future Park – živá prezentace robotiky na Invexu

Future Park je název nového projektu veletrhu INVEX, jehož smyslem je přiblížit atraktivní formou aplikace IT ve vědě a strojírenství nejen odborné veřejnosti, ale zejména studentům středních odborných škol. Návštěvníci zde uvidí například mechatronickou sestavu, výukové roboty Bioloid (sestavy humanoid, robopes apod.), ale také unikátní robot Orpheus, vyvinutý FEKT VUT Brno, který zvítězil v mezinárodní soutěži záchranářských robotů a jeho poslední verze je testována pro potřeby armády. Bude zveřejněna také robotická soutěž pro střední školy a bohatý program pro mladé adepty technologického vzdělávání chystá řada významných strojírenských firem. Naše střední a vysoké školy tak s podporou Svazu strojírenské technologie na INVEXu předvedou ve svých službách technologie, které jsme byli dosud zvyklí vídat pouze na záznamech z asijských veletrhů.  
reklama

Robotika přichází na INVEX 

Spolupráce vysokých škol, středních odborných škol a dalších institucí terciárního vzdělávání s podnikatelským sektorem je v centru pozornosti nejen ve vyspělých zemích světa, ale i u nás. Svaz strojírenské technologie (SST) a jeho členské podniky, které se pravidelně prezentují odborné veřejnosti, vysokým a středním odborným školám na výstavišti v Brně v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu a Mezinárodního veletrhu obráběcích a tvářecích strojů IMT, v letošním roce rozšiřují svoje aktivity i v rámci veletrhu informačních a komunikačních technologií INVEX.  

Cílem je oslovení nových talentů 

Cílem projektu Future Park je přiblížit atraktivní formou informační technologie např. ve spojení s moderními technologiemi obrábění nebo inovacemi výrobních procesů či vývoji produktů s využitím CAx/PLM technologií, zejména směrem ke studentům středních odborných škol a odborné veřejnosti. „Dnes již nikdo nepochybuje o tom, že střední a vysoké školy představují kvalitní základnu pro rozvoj lidských zdrojů a znalostí a jsou tedy motorem ekonomického růstu a technologického rozvoje. Je proto logické, že rozšiřujeme naše aktivity i v rámci veletrhu INVEX, na němž chceme podpořit komplexní prezentaci aplikace informačních technologií v oboru obráběcích a tvářecích strojů ve spojení s podniky hardwarového i softwarového zaměření a spolupráci podnikové sféry a škol,“ říká Ing. Stanislav Linc, náměstek ředitele SST. Technická úroveň mnoha našich výrobků sice dosahuje špičkové úrovně, nicméně v podnikové praxi chybí dnes velký počet technicky vysoce kvalifikovaných odborníků. Profese jako např. konstruktér, technolog, programátor CNC strojů, operátor, mechanik-seřizovač CNC strojů apod. jsou nedostatkovým „zbožím“ na trhu práce. Petr Ondrášek, ředitel veletrhů INVEX-DIGITEX pak k projektu dodává: „Future Park je nejen dalším zpestřením a rozšířením záběru veletrhu INVEX, ale nelze přehlédnout ani jeho edukační roli. Výsledkem by však měla být zejména popularizace uvedených oborů, rozvoj zájmu o technologické vzdělání a nabídnutí pomoci příslušné cílové skupině při rozhodování o profesní budoucnosti ve světě pro ně dosud ‚šedivého‘ strojírenského průmyslu.“   

Střední školy ukáží novinky ve výuce mechatroniky 

Návštěvníci premiérového Future Parku se mohou těšit nejen na prezentace strojírenských firem, ale především na ukázky novinek používaných na školách pro výuku z oblasti robotiky, mechatroniky a automatizace. Střední škola aplikované kybernetiky z Hradce Králové v rámci projektu Future Park nabídne ukázky robotických systémů pracujících autonomně i ve spolupráci s řídícím PC a taktéž aplikaci laserového odměřovacího senzoru ve spojení s měřícím zařízením U-LAB při měření a vyhodnocování laboratorních pokusů na vzduchové dráze. Střední odborná škola a střední odborné učiliště Lanškroun bude předvádět malou výukovou sestavu robotů a stavebnici manipulátoru, přímočarého portálu s možností nastavení libovolné polohy pomocí elektrického pohonu s ozubeným řemenem a Střední odborná škola a Střední odborné učiliště technické v Přerově pak seznámí zájemce s pomůckami, metodami a praktickými zkušenostmi z výuky oboru mechatronika.   

Hlavním lákadlem Future Parku výstava mobilních robotů 

Ovšem největším lákadlem bude bezesporu výstava mobilních robotů v podání Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Hlavním exponátem bude teleprezenčně ovládaný robotický systém Orpheus. Jde o dálkově ovládaný mobilní robot určený pro průzkum oblastí pro člověka nebezpečných nebo těžko dostupných. Robot Orpheus může být použit jako robot-záchranář, hasičský robot, pyrotechnický robot nebo robot pro chemický či nukleární průzkum. Robot Orpheus zvítězil v roce 2003 na světovém šampionátu záchranných robotů Robocup Rescue League v Italské Padově. Kromě toho budou představeny i další aktivity pracoviště – například robotický fotbal kategorie FIRA Mirosot, roboty se všesměrovým podvozkem, kráčející roboty či robot U.T.A.R. – letošní vítěz robotické soutěže Robotour 2007, a další.

Jednotlivé školy se v rámci Future Parku neomezí pouze na stánky či technologické ukázky, ale nedílnou součástí bude i předávání informací formou jim nejbližší, přednáškami. Těšit se můžeme na témata z oblasti výuky či prezentace významných projektů. Chybět nebudou ani dodavatelé učebních pomůcek. Například Proma CZ, dodavatel CNC obráběcích strojů pro potřeby vzdělávání, nabídne možnost vyzkoušet si ve vzorové učebně obsluhu jednodušších CNC strojů řízených počítačem.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru