Drupal oslavil sedmnáct let. Stejně jako Wikipedia

Před sedmnácti lety byl jako open source uvolněn redakční systém Drupal 1.0.0. Zdá se neuvěřitelné, jak to rychle letí a že je s námi už sedmnáct let. Mimochodem, stejně jako encyklopedie Wikipedia.
reklama

15. leden 2001 byl ve znamení dvou novinek, které úspěšně rostly a přetrvaly i do dnešní doby. Mnohé jiné nadějné internetové projekty by jim mohly závidět. Jimmy Wales a Larry Sanger rozjeli komunitní encyklopedii Wikipedia, belgický student Dries Buytaert vydal open source podobu systému stojícího za Drop.org a pojmenoval ji Drupal.

Ze studenta je dnes šéf úspěšné společnosti a Drupal si získal srdce mnoha webových vývojářů. Používá jej mnoho jednotlivců, ale neustále se zvyšuje i počet velkých firem a státních institucí, které si cení výhod Drupalu. V České republice například Ministerstvo financí, Česká televize, televize Prima, Český rozhlas…

Přehled světových značek a institucí si můžete prohlédnout na následujícím videu:

Mimochodem, populární WordPress přišel s první veřejnou verzí 0.7 až v roce 2003 a finální WordPress 1.0 spatřil světlo internetového světa 3. ledna 2004.

Zpět k Drupalu. Dries na svém blogu mezi jeho úspěchy zmiňuje například 80% nárůst webů s Drupalem 8 oproti minulému roku, 95% nárůst stabilních modulů pro osmičku (celkem jich je 1597), množství malých i větších konferencí, ale třeba také návštěvnost webu Drupal.org. Ta loni činila přes 13 milionů návštěvníků.

Více se dozvíte v článku Happy seventeenth birthday Drupal.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru